Archív kategorie 'Přelety ISS'

Přelet ISS přes superúplněk

Pondělí 14. Listopad 2016

Protože je jasno, pozorujeme dorůstající Měsíc už od víkendu. V pondělí 14. 11. ráno nám navíc přála štěstěna, když nízko nad severozápadem ležící (skoro)úplněk přetla Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Díky tomu, že úkaz se odehrál nízko nad obzorem, letěla přes něj po dobu neuvěřitelných sedmi sekund. Člověk si proto mohl snadno vychutnat, jak letí a byl patrný i tvar písmene H (při zvětšení 60×). Fotograficky to dopadlo bídně i přes pečlivé zaostření, 1/1000 sekundy možná byla málo a seeing nebyl nejlepší. Na animaci je ISS v horní části kotouče (zatím jen tři snímky) ze série. Podobně by asi vypadala v triedru 10×50. Vizuálně to byl zážitek a už se těšíme na odpolední a večerní superúplněk. (Celý příspěvek…)

ISS před Sluncem z Turnova

Čtvrtek 25. Srpen 2016

Aleš pořídil 25. 8. 2016 fotografii přeletu ISS přes Slunce. Čára přeletu tentokrát vyšla příhodně přes hvězdárnu v Turnově. Napsal, že se mu fotka „docela povedla“ – posuďte sami. Je pěkná a detailní. Velké solární panely po stranách dlouhé 80 m jistě znáte sami a uprostřed vidíme i seskupení modulů. Nejtmavší místo uprostřed bude zřejmě seskupení laboratoří ESA, JAXA a NASA a možná i radiátorů, vpravo za nimi vykukuje okřídlená Zvezda ruské části. Vpravo od středu na nosníku velkých solárních článků je těsně před nimi vidět něco vykukovat, možná je to další z radiátorů (při troše štěstí by to mohl být i robot Dextre), druhý je zřejmě vlevo skrytý za nosníkem nebo panely.

ISS Sun 20160825

(Celý příspěvek…)

Přelet ISS 12. června 2015

Pátek 12. Červen 2015

Nedávno jsem opět zahlédl pokusy o snímky ISS přes dalekohled a protože v těchto dnech je docela často hezky a stanice vykonává pěkné večerní přelety, rozhodl jsem se místo vizuálního nahánění ji také místo toho vyfotit. Byl to můj vůbec první pokus o takové snímky přes dalekohled na pořádné montáži. Předtím si vybavuji jen nepovedené pokusy přes dobsna 305/1500.

ISS 12. 6. 2015

(Celý příspěvek…)

Jak jsme chytali Slunce v krabici

Čtvrtek 25. Duben 2013

Na posledním Astronomickém setkání v pondělí 22. dubna jsme se rozhodli chytit Slunce do krabice, protože krátce po 19. hodině měl nastat přelet orbitální stanice ISS přes sluneční disk. Počasí bylo pěkné, teplo, jen jeden pěkný kumulus nedaleko Slunce. Jak se ukázalo, stal se nám osudným. Sice nezakryl celé Slunce, ale nejspíš přesně tu část, kde měl přelet nastat. Přesto jsme se u toho dobře zabavili. (Celý příspěvek…)

Další přelet ISS na ZŠ Rýnovice

Pondělí 21. Květen 2012

Je to skoro až neuvěřitelné. Loni 23. května jsme na ZŠ Rýnovice v Jablonci n.N. pozorovali v improvizovaných podmínkách přelet Mezinárodní stanice ISS přes Slunce a když jsem si vyjížděl přelety na tento týden, středová linie pondělního dopoledního přeletu vedla přímo přes školu. Vysoká oblačnost sice hodně hrozila, ale přesto jsem vzal ráno do školy vybavení alespoň na projekci a plánoval jsem opět shodou okolností se stejnými žáky pozorovat přelet jako loni.

Vše nakonec klaplo docela solidně. Tři výrazné oblasti slunečních skvrn byly slušně viditelné, ostrost obrazu byla solidní a po loňském nepříliš úspěšném fotografování z ruky, jsem tentokrát točil video kompaktem a to se ukázalo jako lepší řešení, ačkoli okem vypadalo vše ještě lépe, než můžete vidět.

Video na Vimeo.com v delší verzi si proklikněte zde.

Podstatné je, že předpovědi serveru Calsky fungují opravdu dokonale a že jistá forma propagace pozorování, zvláště teď před přechodem Venuše přes Slunce 6. června je více než vhodná.

Martin Gembec

Přelet ISS přes Slunce

Středa 2. Květen 2012

Jak jistě mnozí víte, náš Klub se mimo jiné specializuje na zajímavé a extrémní úkazy. V sobotu jsme pozorovali přelet ISS přes Venuši a v pondělí jsme se byli podívat na krásný dlouhotrvající přelet ISS přes Slunce.

K našemu štěstí přispělo nejen to, že se jednalo o relativně blízkou lokalitu, ale také počasí, které vyšlo prakticky dokonale. V době přeletu nebyl v okolí Slunce ani mráček, ačkoli nad horami se tvořily vysoké kupy.

Přelet ISS přes Slunce 30.4.2012 Přelet ISS přes Slunce 30.4.2012

Samotný přelet řadím osobně mezi mé nejhezčí zážitky s přelety stanice, protože jsem měl během těch 2,8 sekundy čas si to trochu vychutnat a všimnout si nejen postranních solárních panelů, ale i těla stanice s jednotlivými částmi a radiátory.

Díky Alešově invenci a vybavení si máte možnost přelet vychutnat i vy. Video je na Vimeu ve full HD 1080p. Točilo se přes dalekohled Celestron SCT 150/1500 pomocí Canonu 5DMkII. Expozice byly 1/800 sekundy při 800 ISO, 25 snímků za sekundu.

4-krát zpomalený animovaný GIF přeletu si můžete prokliknout zde.