Archív kategorie 'Přelety ISS'

Společné pozorování přeletu ISS

Čtvrtek 4. Červen 2020

Vzhledem k tomu, že teď máme zase sérii přeletů stanice přes Slunce, nabízelo se nějaký pozorovat. Alešovi se podařilo jeden vidět z domova už 2. června, kdy se mu doslova jenom na přelet rozestoupila oblaka v místě, kde bylo Slunce. Druhý den nás pozval na společné pozorování v Dolánkách u Turnova. Na Slunci se při okraji právě vynořila skvrnka, což samo o sobě bylo zdrojem veselí, protože bylo co pozorovat a potenciálně na čem zaostřit. Samotný přelet bylo klasické mihnutí něčeho ve tvaru písmene H.

(Pokračování textu…)

Přelet ISS vícestaniční

Neděle 12. Duben 2020

Pěkné počasí a solidní seeing nás vybídl k fotografování Slunce ve 12:24:23 SELČ, protože právě v tom okamžiku se na Slunci mihla ISS. Pro nás z Jablonce stačilo zůstat doma, akorát stanice se pak promítala různě, podle toho, kde kdo bydlí. Například mě na sídlišti Mšeno poblíž přehrady se promítala na jižní okraj, zatímco Romanovi Hujerovi na jižním okraji města na Vrkoslavicích už šla přes střed.  

ISS na Slunci, Orion CT8, Canon 6D, ostření ponechané z noci se ukázalo jako ne úplně optimální, ale jako první pokus dobré

ISS na Slunci, Orion CT8, Canon 6D, zaostření ponechané z noci se ukázalo jako ne úplně optimální, ale jako první pokus dobré. Fotil MaG

(Pokračování textu…)

Tip na dnešní pozorování – Merkur, Venuše a ISS

Sobota 8. Únor 2020

V těchto dnech je letošní nejlepší příležitost ke spatření Merkuru na večerní obloze, kde se ocitne ve společnosti Venuše. Maximální východní elongace (18° od Slunce) dosáhne Merkur 10. 2. a nejlepší pozorovací okno je vždy několik dní před a po tomto datu. Noční obloze vévodí Měsíc v úplňku a tak se pokochejme alespoň tímto randez-vous vnitřních planet. Navíc, když předpověď počasí slibuje na následující dny jasnou oblohu. Ideální doba je za pokročilého soumraku kolem 18 hod. SEČ. Tou dobou je Merkur asi 7° a Venuše cca 26° nad JZZ.

(Pokračování textu…)

ISS přes Měsíc v Turnově

Pátek 22. Březen 2019

Kolikrát za život se stane, že centerline přeletu ISS přes Měsíc vede téměř přímo přes kopuli hvězdárny, Měsíc je krátce po Supermoonu (tedy úplňku, který nastal v minimální vzdálenosti Měsíce od Země) a ještě k tomu je jasná obloha a první jarní den? Všechny tyto okolnosti nastaly včera večer, když jsem vyrážel na turnovskou hvězdárnu, za účelem právě tento fenomén zaznamenat. A povedlo se to téměř dokonale v primárním ohnisku 6“ refraktoru Lichtenknecker, zapůjčeném do Turnova Českou astronomickou společností. Chvíli jsem zvažoval zdali přelet natočit ve 4K při 50 fps, ale nakonec zvítězila klasická fotografie a sekvenční snímání. V detailním výřezu s Koperníkovým kráterem je na ISS vidět i celkem dost podrobností, myslím, že je to můj zatím nejlepší úlovek mezinárodní vesmírné stanice před naším nejbližším sousedem.

Měsíční kráter Koperník a ISS, foto: Aleš Majer

(Pokračování textu…)

Dopolední přelet ISS přes Měsíc

Sobota 7. Červenec 2018

Nestává se často, aby čára přeletu přes Měsíc šla přímo přes Jablonec a už vůbec ne, aby byla průzračně modrá obloha a tak i když šlo o přelet v 8:47:30, tak bylo jasné, že tohle se musí zkusit. Překvapilo nás, jak hodně jasná se ISS v dalekohledu jevila a i přes velký jas byl patrný nějaký tvar. Pokud jde o snímky, pokusil jsem se udělat sérii přes EDčko, ale se zaostřením byl problém, člověk aby si vozil pro tyto účely notebook pro kontrolu snímků. No nic. I tak je to pěkná vzpomínka. Snímek je 150 % zvětšený a animaci jsem udělal zhruba v rychlosti, jakou to letělo – na kliknutí 100 % velikost.

(Pokračování textu…)

Večerní přelety ISS přes Slunce

Pátek 6. Duben 2018

Už se mi podařilo spatřit několik dlouhých přeletů přes Sunce, nebo Měsíc. Namátkou musím vzpomenout jeden z prvních takto dlouhých úkazů pár let nazpět u Ohrazenic. Nebo nedávný přelet přes (téměř) superúplněk. Zatímco první jmenovaný úkaz trval jen něco pod tři sekundy, druhý byl již sedmisekundový. Bylo to díky velmi malé výšce Měsíce nad obzorem.

Předpověď přeletu ISS přes Slunce 6. 4. 2018 podle transit-finder.com
Předpověď přeletu ISS přes Slunce 6. 4. 2018 podle transit-finder.com pro sídliště Mšeno v Jablonci nad Nisou

(Pokračování textu…)

Přelet ISS přes (skoro)superúplněk

Středa 31. Leden 2018

Měsíc byl těsně před úplňkem a také docela blízko k Zemi, takže se často hovořilo o druhém lednovém superúplňku. Ten první byl ale víc „super“, protože čas úplňku byl blíže k času, kdy se Měsíc ocitl nejblíže Zemi. Budiž, nás nyní zaujalo, že u Mladé Boleslavi nastal přelet Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) přes Měsíc. Aleš Majer to krásně zdokumentoval.

Přelet ISS přes Měsíc 30. 1. 2018, Aleš Majer

Přelet ISS přes Slunce

Sobota 26. Srpen 2017

Vraťme se ještě slovem a obrazem o pár dní zpět. Ve středu 23. 8. jsme mohli pozorovat přelet Mezinárodní vesmírné stanice přes sluneční kotouč a nemuseli kvůli tomu nikam jezdit.

Přelet ISS přes Slunce 23. 8. 2017 © Pavel Růžička
Foto: Pavel Růžička, sever vlevo nahoře

(Pokračování textu…)