Archív kategorie 'Komety'

Kometární okénko – leden 2021

Středa 13. Leden 2021

Začátek roku 2021 zrovna moc neoplývá slunečným počasím, takže nalézám v záznamech zatím jen dvě kratší pozorování, ale je dneska nov, tak se pojďme podívat, co by bylo vidět, kdyby se na nás štěstí usmálo a vyjasnilo se.

(Pokračování textu…)

Kometa roku 2020

Čtvrtek 31. Prosinec 2020

A je to tu! Je tu zas konec roku a tak nastal čas bilancování. Stejně jako v minulých letech přinášíme závěrečný kometární přehled. Jak se na začátku zdálo, že nás nečeká žádná extra podívaná, tak nakonec bylo všechno jinak a my zažili jeden z nejlepších kometárních roků. Nemusím asi dlouho zatajovat, že kometou roku a minimálně i celého desetiletí se stala úžasná C/2020 F3 (NEOWISE), ale jak to bylo na dalších místech? Pojďme si rok 2020 projít měsíc po měsíci.

(Pokračování textu…)

Kometární okénko – prosinec 2020

Pátek 11. Prosinec 2020

Prosinec nebývá měsícem s přemírou jasných nocích. My tady na severu máme ale celkem štěstí, že když je republika zalitá nízkou oblačností, na horách je krásně. Přesně to se stalo minulou noc. Jizerky a Krkonoše byly jedinými ostrůvky jasné oblohy v okruhu 500 km. Využili jsme tedy příležitosti a vyrazili s Ladinem na naše oblíbené stanoviště do Polska. A tady je z naší výpravy malý report.

(Pokračování textu…)

Kometa C/2020 M3 (ATLAS) v hlavě Oriona

Neděle 22. Listopad 2020

V noci na 19. listopadu byl čas i na komety. Větší kometa M3 ATLAS se přesunula do hlavy Oriona a je tak bez problémů viditelná i na horší obloze. My jsme ji však mohli pozorovat na velmi dobré obloze Frýdlantského výběžku, takže to byl opravdu pěkný zážitek. V triedru 8×42 se jevila velká nejméně 15 úhlových minut a dost možná až k 26′. Fotograficky se to potvrdilo. Ve velkém dobsnu bylo hezky vidět centrální zjasnění i velká koma. Kometa C/2020 S3 (Erasmus) se vyhoupla nad obzor až těsně před svítáním. Protože ve výšce do pěti stupňů bylo jasno a nad tím už vysoká oblačnost, neměli jsme ideální možnost ji pozorovat. Ale když zrovna nebyla za pruhem oblačnosti, tak byla viditelná i malým triedrem jako trochu rozmazanější hvězda. Na fotografiích byl hned vidět i kousek ohonu.

(Pokračování textu…)

Oblačná Bulovka

Neděle 15. Listopad 2020

Z hlediska historického je fajn, že české země nepřišly o výběžky Šluknovský a Frýdlantský. Zvláště ten nám bližší má tu výhodu, že se tam za podzimních inverzí dá často pozorovat na jasné obloze a často tam bývá i teplo. Tak tomu bylo i v noci ze 14. na 15. listopadu. Tentokrát se oblačnost vyšších pater moc nerozpouštěla, takže to bylo spíše takové příjemné pokoukání na objekty nočního nebe a na kometu M3 ATLAS. Výsledkem jsou nějaké snímky, které snad udělají radost návštěvníkům našich online přenosů z planetária, nebo těm, kteří v budoucnu dorazí přímo do liberecké iQLANDIE.

Obrázek vlevo vznikl ze dvou snímků nad sebou pomocí Canonu 6D se Sigmou Art 35 mm. Snímek krajiny je se zapnutou poloviční rychlostí hvězd a vrchní část je s plnou rychlostí pohybu hvězd z montáže Vixen Polarie. Expozice 30 sekund, ISO 1600.

(Pokračování textu…)

Kometa M3 ATLAS doplnila Orionův pás

Čtvrtek 12. Listopad 2020

Noc na 12. listopadu byla zajímavá tím, že kometa C/2020 M3 (ATLAS) se nacházela v podstatě v prodloužení Orionova pásu a vytvořila mu jakousi čtvrtou, zelenou falešnou hvězdu, jak se to jeví na fotografii. Noc na 12. listopadu byla specifická i tím, že se zatáhlo prakticky v celém Česku a to zřejmě i na horách, takže nešlo jet ani na Mísečky a Vrbatku, jak to obvykle při inverzi bývá. Podmínky byly solidní, na to, že se jednalo prakticky o jediné malé území s jasnou oblohou. V oblasti Oriona je na sekvenci patrný až rušivý airglow oranžového nádechu. Obloha asi 11 km od Jelenie Góry nebyla ideální, ale bylo to jinak pěkné pokoukání.

Orion a kometa C/2020 M3 (ATLAS) 12. 11. 2020 0:50-1:35, 27×90s, ISO800, Canon 30D, Sigma Art 35 mm, f2.

Orion a kometa C/2020 M3 (ATLAS) 12. 11. 2020 0:50-1:35, 27×90s, ISO800, Canon 30D, Sigma Art 35 mm, f2.

(Pokračování textu…)

Kometární okénko – listopad 2020

Úterý 10. Listopad 2020

Měsíc sice ještě nedošel do novu, přesto si myslím, že už nazrál čas na další kometární okénko. Může za to typické podzimní inverzní počasí, kdy Čechy jsou zalité nízkou oblačností, ale na vrcholcích hor je krásně jasno. Poslední čtyři noci nabídly vskutku nevšední astronomické zážitky gradující nedělním superbolidem. Pozorovalo se na české i polské straně Jizerských hor a samozřejmě že se nezapomnělo ani na komety.

(Pokračování textu…)

Kometární okénko – říjen 2020

Úterý 20. Říjen 2020

Už se zdálo, že žádný přehled viditelných komet v říjnu nebude, ale nakonec se po dlouhé době přeci jen vyjasnilo a dalo se alespoň částečně zkouknout, co se od posledně nového na nebi urodilo. Nebudeme se tentokrát věnovat duchařinám, vezmeme to teda stručně. Zaměříme se jen na jasnější kousky, kterých se kupodivu konečně pár najde.

(Pokračování textu…)