Archív kategorie 'Komety'

Večery s planetami, Měsícem a zbytky F8 SWAN

Čtvrtek 28. Květen 2020

Zapadající Měsíc 26. 5. 2020Krásné počasí se nám na chvíli vrátilo 26. a 27. května a my jej využili k lovu Merkuru, Venuše a Měsíce na denní i večerní obloze. Kromě toho bylo jistě zajímavé se podívat na kometu C/2020 F8 (SWAN), která se nacházela prakticky v přísluní a podle posledních zpráv se také rozpadla (podobně jako už o měsíc před ní kometa Y4 ATLAS). Výsledky našich pozorování a fotky přidávám jako obvykle.

(Pokračování textu…)

Kometa C/2020 F8 (SWAN) konečně pěkná

Pondělí 18. Květen 2020

Detail C/2020 F8 (SWAN), kometa má možná i krátký tenký iontový ohon, snímku ale dominuje zelená koma a prachový ohon.Jak už jsme si v posledním týdnu zvykli, ulovit tuto kometu vyžaduje mít co nejlepší počasí v době, kdy je co největší tma. Nepřekvapí proto, že 12. května jsme z Kozákova neuspěli a že vizuálně uspěl jako první náš nejaktivnější pozorovatel komet Vic, který ji spatřil již 15. května z Ještědu, k čemuž mu dopomohla i šťastná souhra okolností, kdy relativně ještě za tmy mu tam nepřekážela oblačnost. Já (MaG), jsem musel počkat tou dobou na Frýdlantsku, až laskavě vyleze nad oblaky a tak jsem ji vyfotil až za pokročilého svítání a vizuálně ji nedal ani v triedru 20×80. Karta se však zcela obrátila v noci na pondělí 18. května, kdy se konečně sešly všechny parametry.

Na úvodním snímku detail C/2020 F8 (SWAN). Kometa má možná i krátký tenký iontový ohon (asi pod úhlem 50° vpravo nahoru), snímku ale dominuje zelená koma a prachový ohon.

(Pokračování textu…)

Kometární okénko – květen 2020

Sobota 16. Květen 2020

Kometa C/2017 T2 (Panstarrs) z robotického dalekohledu CTA-N (25cm SCT + CCD G2-1000BI) na La Palmě, bicolor z filtrů R a V. Snímal Martin Mašek

Blíží se květnový nov, máme pěkné počasí, tak se pojďme podívat, co se dá pozorovat na kometárním nebi. Noci už jsou krátké, tak to musíme vzít fofrem. Zde je několik tipů vybraných na základě mého posledního, letos už jubilejního stého, pozorování.

Na úvodním snímku je kometa C/2017 T2 (PanSTARRS) z robotického dalekohledu CTA-N (25 cm SCT + CCD G2-1000BI) na La Palmě 12. 5. 2020 po 22 h UT, bicolor z filtrů R a V. Snímal Martin Mašek

(Pokračování textu…)

Nezkoušejte kometu, když je u obzoru

Úterý 12. Květen 2020

A nedám si říct a podle toho jsem dopadl. Chci s vámi přesto sdílet zajímavý výsledek snahy zachytit kometu C/2020 F8 (SWAN) již ráno 12. května. Důvodem byl jednak příslib vyjasnění a jednak průzračnost po studené frontě. Oboje se splnilo téměř ideálně, jen nad mraky nad Krkonošemi bohužel přecházely další řídké oblaky a tak se nedalo než čekat do pokročilého svítání, za kterého jsem už dlouho žádnou kometu nefotil. Vlastně zatím ani nevím, proč přesně jsem ji alespoň nevyfotil. Pojďme se na to alespoň podívat.

(Pokračování textu…)

Nově objevená ranní kometa Catalina

Úterý 28. Duben 2020

Nestává se často, abychom se mohli podívat i na těleso, natož kometu, která se teprve nachází na stránce MPC věnované hlášení možných objevů komet (Possible Comet Confirmation Page). Objekt C166T11 objevený 26. dubna přehlídkou oblohy Catalina Sky Survey však je jistojistě kometou, což potvrdil už 27. dubna krásnou animací fotek Michael Jäger z Rakouska. A tak jsme se na ni 28. dubna nad ránem zajeli také podívat. Edit: večer dostala kometa označení C/2020 H2 (Pruyne).

(Pokračování textu…)

Pětice komet z pomezí Jizerek

Sobota 18. Duben 2020

Další jasnou noc jsme věnovali opět vyhledávání komet, pozorování supernov, množství deep-sky objektů, družic Starlink, ale už i padajících meteorů, především z roje Lyrid. 

(Pokračování textu…)

Porovnání tří komet 15. dubna 2020

Čtvrtek 16. Duben 2020

Výlet na jižní okraj Jizerek, tentokrát na louku u Karlova nedaleko rozhledny Slovanka, jsem využil k nasnímání všech tří nejjasnějších komet. I když šlo primárně o další testy dvaceticentimetrového newtona a pointace, nakonec z toho vypadlo zajímavé srovnání vzhledu, velikosti komy a jasu. Výřezy mají stejou velikost ze všech snímků a jsou ve 100% rozlišení.

Komety T2 panSTARRS, Y1 ATLAS a Y4 ATLAS 15. dubna 2020

Komety T2 panSTARRS, Y1 ATLAS a Y4 ATLAS 15. dubna 2020

(Pokračování textu…)

Kometární okénko – duben 2020

Neděle 12. Duben 2020

Měsíc pomalu ustupuje z noční oblohy, dubnový nov se tedy blíží. Počasí stále přeje, tak tu máme znovu pravidelný stručný kometární přehled. V dosahu malých kukátek s průměrem objektivu do půl metru je hned osm pěkných kousků, jak jsme se mohli sami přesvědčit minulou noc na Jizerce. Pojďme se tedy podívat, co můžeme v těchto dnech pozorovat.

(Pokračování textu…)