Archív kategorie 'Družice (Iridia aj)'

Záblesk Iridia 84 (konečně nádherný)

Úterý 14. Únor 2017

Tak jsem se přeci jen dočkal. Ne že bych byl ranní ptáče a vstávat kvůli záblesku Iridia, to už není zrovna moc normální, ale zase na obloze svítí po ránu i Měsíc a Jupiter, tak je co okukovat. Druhý pokus byl naštěstí úspěšný a jasnost záblesku dosáhla slibovaných -4 mag. Konečně jsem tedy spokojen a příště už se asi obejdu jen s večerními. Mimochodem, již od 15. 2. se na večerní obloze otevírá okno pozorování komet bez svitu Měsíce. Dnes jsou před východem Měsíce komety C/2015 V2 a 45P jen 10° vysoko, ale zítra už 20° a bude líp. Snad vydrží jasné nebe.

Iridium 84 14.2.2017

Mimochodem ráno nastal ještě záblesk druhý, v 6:31:34, ovšem místo -6 mag měl jen 1 až 2 mag, no co už, že?

-mag-

Záblesk Iridia 56 aneb pěkné fiasko

Pondělí 13. Únor 2017

Tak tedy. Za prvé se vyjasnilo už večer 12. února, kdy se dal z Jablonce pozorovat jasný záblesk, ale já si vůbec nevšiml, že se zničehonic vyjasňuje a tak jsem se rozhodl si přivstat alespoň na ranní velmi jasný záblesk. Iridum 56 letělo na čas, ale to, co předvedlo, bylo jedno velké fiasko. Dosáhlo jasnosti jen kolem 0 mag a zmizelo. Prostě takové to, čekáte, kdy ještě více zjasní a ono pořád nic. Viz přiložený videozáznam (kvalita za těch 15 let od posledního sice stoupla, ale jen do té míry, že kromě Jupiteru je na videu vidět i Spika z Panny). Takže teď jsem asi odsouzen k tomu vstávat, pokud bude jasno, dokud se laskavě nedočkám jasnějšího. A co vy? Měli jste více štěstí už večer? Zkoušejme to společně dál…

Iridium 56
Iridium 56, 13. 2. 2017, 5:10:15 SEČ, expozice 30 sekund

-mag-

Pozorujme společně Iridia

Úterý 7. Únor 2017

Únor jsme se rozhodli zasvětit více zábleskům družic Iridium. Nedávno v polovině ledna odstartovala první várka nové série Iridium-NEXT a s tím je tu i myšlenka, že záblesků s koncem starých Iridií ubude. Snad to nebude tak žhavé, ale prozatím jich máme na obloze dost, tak se na ně podívejme a zkusme je i fotografovat simultánně z více míst. Nížeje tabulka přeletů, na proklik v PDF. Aktuální předpovědi nabízí server Heavens-Above.com, nebo Calsky.com. Zajímavé přelety ISS přes Měsíc nebo přes Slunce vám vygeneruje Transit-finder.com. Přejeme hezké počasí a těšíme se na vaše zprávy, fotky záblesků a nyní doufejme i s kometou 45P brzy na viděnou.

iridia jablonec unor 2017

Složte si kosmickou sondu

Neděle 27. Listopad 2016

Nepatřím mezi lidi, kteří si hoví ve skládání modelů, ale když už jsem narazil na pěknou skládanku Rosetty a Philae při přípravách přednášky v roce 2014, nezůstalo nakonec jen u ní. Letos v prosinci připravuji povídání o sondě Juno a při té příležitosti jsem si složil její model 1:50. NASA nabízí dvě verze, já si vybral tu jednodušší a menší, kterou ještě převezu autem. Nicméně je určitě výzvou postavit časem i další, co říkáte? Shodou okolností mám tedy modely obou sond, které dokázaly být napájeny solárními panely nejdál od Slunce. Proto jsou jejich panely tak obrovské. MaG

Juno a pod ní Rosetta s Philae
Nahoře Juno a pod ní Rosetta s modulem Philae.

UFO nad Malou Skálou?

Úterý 16. Červen 2015

Využil jsem dnes večer jasné oblohy na krátké pokoukání doma ze střešního vikýře. S triedrem 18×70 jsem mrknul na Venuši s Jupiterem na západě, Saturn nad jihem a ISS, která obě místa přemostila. Počkal jsem ještě na jeden záblesk Iridia a když už jsem pomalu slézal od komína, všimnul jsem si čtyřech jasných hvězd nad jihem. Vzápětí jsem rozeznal, že tři z nich se pomalu pohybují a ta čtvrtá je Spika. Jasnost měly všechny podobnou. Trojice tvořila pravidelný trojúhelník a přesně se mi vešla do 4° zorného pole binokuláru. Brzo ale svítící body začaly slábnout, nejprve ten nejsevernější. V triedru je ale bylo možno sledovat dále, udržovaly pořád stejný rozestup.

(Pokračování textu…)

Kometa Jacques a Iridium ráno 9. srpna 2014

Sobota 9. Srpen 2014

Poslední ráno s poměrně tmavou oblohou, kdy Měsíc právě zapadal a zároveň začalo svítat. Teď už nám kometu a Perseidy z oblohy smázne superúplněk 2014, když 10. srpna bude Měsíc v úplňku a zároveň v přízemí. Ve 3:31 na mě blesklo Iridium 57 opravdu krásným silným zábleskem o jasnosti −7 mag. Hned poté jsem zkusil přes dalekohled nasnímat kometu C/2014 E2 (Jacques). Ta je velice snadno viditelná jako mlhavý obláček v Perseovi a dal se obtížně vytušit i kousek ohonu.

Iridium 57 -7mag 9.8.2014
Iridium 57, −7 mag, 9. 8. 2014, foto: Martin Gembec

(Pokračování textu…)