Archív kategorie 'Meteory a bolidy'

Perseidy 2016 v nádherném maximu

Pátek 12. Srpen 2016

Počasí vyšlo škodolibě, za jasnou oblohou bylo třeba vyjet až na Moravu a ani zde při troše smůly nemuselo být zcela jasno. Většina výpravy dopadla dobře a i tam, kde bylo trochu oblačnosti, to byla prvotřídní podívaná, jaká se běžně během Perseid nevidí. Zřetelný nástup počtu meteorů následoval po půlnoci s maximem někdy kolem jedné až druhé ranní. V té době padalo množství meteorů, často i několik za minutu a řada byly opravdu výživně jasné kusy. Vysoká aktivita přetrvávala až do svítání. Spršky meteorů byly typické i pro tentokrát. Spatřit se daly dvojice nebo trojice v jedné sekundě, několik jasných meteorů v jedné až čtyřech minutách. Není příliš nadsázkou, že stačilo namířit fotoaparát a každých deset minut se zachytil alespoň jeden meteor…

(Celý příspěvek…)

Perseidy 2016 – předehra k maximu

Čtvrtek 11. Srpen 2016

Počasí letos docela přeje a tak jsem se na chvilku vydal nad ránem mimo město, abych pokoukal, jak to padá. Na Hrabětice jsem dorazil až po čtvrt na čtyři, což nebylo ideální, ale i ta hodina, kterou jsem pod hvězdami strávil, naznačila, že letošní Perseidy by měly být krásné. Každých 10 minut jsem viděl 4 až 5 meteorů, ale s pokračujícím svítání se počty snížily na zhruba 1 až 2 kusy. Nejkrásnější okamžik nastal ve 3:49 SELČ, kdy oblohu nízko na východě rychle rozčísl velmi jasný meteor. Byl to jen chvilkový záblesk, ale jeho jasnost mohla dosahovat k nějakým -3 magnitudám. K mému velkému štěstí jsem tím směrem nedlouho před tím přemířil objektiv zrcadlovky. Jak se ukázalo, byla to opravdu šleha a na dalších záběrech se podařilo zachytit rozplývající se stopu. Vše se odehrálo už na začátku svítání a byla to opravdu pěkná předehra k maximu. Pokud jej nepokazí přicházející teplá fronta, bude to paráda.

Jasná Perseida 11. 8. 2016 ve 3:49 SELČ
Jasná Perseida 11. 8. 2016 ve 3:49 SELČ, výřez z níže uvedeného snímku

(Celý příspěvek…)

Pozorujte Perseidy

Úterý 9. Srpen 2016

Letošní Perseidy jsou za dveřmi. S velkým napětím čekáme, jaké bude počasí a zda se nevyplní zvěsti o mimořádně vysokém maximu, čítajícím 100 až 200 meteorů za hodinu. Mezitím jsme ještě využili poslední noc před příchodem dešťů a vrhli se na další lov meteorů. Vizuálně to ještě bylo slabé, ale pár jasných kousků spadlo a tak jsme se měli čím těšit.

pozorujeme Perseidy

(Celý příspěvek…)

Už to létá aneb pestrá pozorovací noc

Neděle 7. Srpen 2016

Pěkná průzračná obloha vylákala pozorovatele z blízkého i vzdálenějšího okolí na Kopaninu. Vic se zaměřil na slabší komety a další objekty temného nebe, Ladis to pojal vyloženě jako výzvu k vyhledání velmi slabých zajímavých objektů a MaG si z toho udělal takovou foto a triedrovou seanci s cílem zachytit hlavně nějaké meteory.

Pěkná Perseida z 00:24 SELČ 7.8.2016 výřez
Pěkný meteor z roje Perseid se podařilo zachytit v 0:24 SELČ (7.8.2016). Zde je výřez z níže uvedené fotografie. Canon 30Dmod, objektiv Canon 17-85 mm (ohnisko 20 mm, clona 4, exp. 30 s, ISO 1600).

(Celý příspěvek…)

Kvadrantidy 2016

Pondělí 4. Leden 2016

Jak už to tak bývá, počasí začátkem ledna pravidelně nepřeje žádnému pozorování. Proto jsme ani moc nečekali, že by byla letos šance vidět nějaké kvadrantidy. Nakonec se ale přeci jenom na nás usmálo štěstí a viděli jsme o hodně víc než v roce 2014.

(Celý příspěvek…)

Geminidy 2015 (nakonec spatřeny)

Pondělí 14. Prosinec 2015

Počasí ukázalo velmi vrtkavou povahu, ale nakonec se obloha rozjasnila alespoň v noci před maximem ze 13. na 14. prosince. Přes vysokou oblačnost se dalo okem celkem pohodlně pozorovat, často byla okem téměř neviditelná. Ne tak už na fotografiích. Geminid létalo opravdu hodně, ať se jdou letní Perseidy bodnout, v zimě stojí za to vylézt kolem 14. prosince ven. Nejjasnější kousek kolem −2 mag a stopy kolem 20° jsem nezachytil, ale jiný docela jasný i když krátký už ano a to asi po deseti minutách na místě. Další byly také pěkné, ale slabší. Spatřil jsem několik desítek meteorů a šest jich vyfotil, dva velmi slabé. Za dvě hodiny před půlnocí výborné skóre. Jiní pozorovali déle…

geminidy 2015
Kompozitní snímek tří meteorů ukazuje sbíhání drah v blízkosti Castora v hlavě Blíženců. Foto: 22:20 + 22:49 + 22:58 SEČ.

(Celý příspěvek…)