Archív kategorie 'Mapy oblohy'

Obloha v říjnu 2020

Středa 30. Září 2020

Září končí poměrně nepěkným a chladným povětřím, ale věříme, že říjen se pěkně vybarví a bude dost večerů k pozorování planet a dalších objektů noční oblohy. Pořád se můžeme kochat Jupiterem a Saturnem a Mars, ten bude už 13. 10. v opozici se Sluncem. Jeho úhový průměr je tedy poměrně velký, zároveň je po půlnoci opravdu hodně vysoko a navíc na jeho povrchu nejsou prachové bouře. Ideální kombinace k jeho pozorování. Venuše bude 3. října nad ránem velmi blízko hvězdě Regulus ve Lvu (cca 10′). Víte, co se stalo ve stejný den v roce 2012? Nepochybně to souvisí s tím, že tehdy nastal přechod Venuše přes Slunce a letos se obě tělesa jen těsně minula. Kolem 21. října má letos vynikající podmínky pozorovatelnosti meteorický roj Orionid. Měsíc totiž bude poblíž novu. Nejvíce meteorů bude padat nad ránem, kdy je radiant roje nejvýše. Mapku od Aleše Majera v PDF nabízíme zde.

Obloha v září 2020

Pondělí 31. Srpen 2020

Září začíná pohledem na Měsíc v úplňku. To by nemělo bránit v pozorování planet – a přehlídka Jupiteru, Saturnu a Marsu je skutečně ozdobou pozorovacíchn nocí. Vidět jsou taky Uran a Neptun a ráno jasná Venuše. 6. září po ránu probíhá těsná konjunkce Měsíce a Marsu na ranní obloze. V polovině září přijdou tmavé noci vhodné k pozorování komet a deep-sky objektů. Vzhledem k tomu, že se blíží opozice Marsu, přinášíme na druhé straně PDF mapky také kresbu útvarů na Rudé planetě.

Obloha v srpnu 2020

Sobota 1. Srpen 2020

S nadcházejícím úplňkem je tu další pdf mapka i s odkazem autora, který jsa zaujat astronomickými zjevy, málem mapku včas neposlal: Neb jsem se včera večer věnoval observaci přechodu Ganymedovu, posléze fotografování komety převeliké a nakonec i snaze spatřiti sněhy olympské na desce Martově, vyhotovil jsem mapku srpnovou až dnes za kuropění. A co kromě Měsíce a komety NEOWISE můžeme pozorovat? Jsou to samozřejmě všechny planety, z nichž ale končí viditelnost Merkuru. Jupiter a Saturn jsou ozdobami oblohy a po půlnoci stihneme i Mars. Ráno a přes den pokračuje viditelnost Venuše. Kromě jasné NEOWISE tu máme pár slabších komet. K setkání těch tří nejlepších dojde koncem první srpnové dekády. Postupně se k sobě přibližují T2 PanSTARRS, U6 Lemmon a F3 NEOWISE. Dráha komet je z druhé strany mapky. V druhé srpnové dekádě nás čeká ubývající Měsíc k novu, maximum meteorického roje Perseid a 15. 8. konjunkce Venuše a Měsíce na denní obloze – mimochodem ve stejný den, kdy bude probíhat naše největší akce pro veřejnost – Den a noc na Jizerce. Ještě upozorníme na 25. srpen, kdy navečer zakryje Měsíc jasnější hvězdu beta Scorpii, která kolem 20:30 SELČ jakoby zmizí z modré oblohy, jak ji zakryje neosvětlená polovina Měsíce. Výstup zpoza osvětlené strany očekáváme kolem 21:40.

Obloha v červenci 2020

Úterý 30. Červen 2020

Pokud chceme v červenci vidět planety, optimální okno k pozorování se otevírá po půlnoci. Jupiter a Saturn projdou opozicí se Sluncem a budou postupně vidět i pozdě večer. Mars zatím kulminuje nad ránem. Venuše je vidět velmi nízko jako Jitřenka a nebo na denní obloze, nyní je nejjasnější a 12. 7. bude v Hyádách u Aldebaranu. Koncem července bude vidět ráno i Merkur. Kromě komety C/2017 T2 (PanSTARRS), která se přesunula do Honicích psů, bystří naši pozornost kometa C/2020 F3 (NEOWISE). Ta se protáhla blízko Slunci a byla vidět v koronografu SOHO, jak zjasňuje. Nyní napjatě očekáváme, co nám předvede. Škoda, že nebude příliš vysoko. Přiložená mapka má v PDFku na druhé straně vyhledávací mapku této prchavé návštěvnice.

Obloha v červnu 2020

Neděle 31. Květen 2020

Astronomických nocí si v květnu neužijeme. Snad nám jasné večery nebo rána doplní noční svítící oblaka (NLC). Měsíc bude v úplňku 5. června a dokonce vstoupí do zemského polostínu svojí spodní částí, ale maximum připadá na 21:25 SELČ, takže to možná nepůjde zaznamenat ani fotograficky. Venuše bude pozorovatelná ve dne a koncem měsíce i na ranní obloze. Pozor na 19. června dopoledne, kdy Venuši zakryje Měsíc. Viditelnost Merkuru nejspíš skončí v první dekádě června. Ráno máme krásně pozorovatelný Jupiter i Saturn a nízko i Mars. Kometa C/2017 T2 (PanSTARRS) jistě také potěší. V červnu ji najdeme podle obrazce Velkého vozu a podrobněji se jí věnuje druhá strana mapky, kterou si stáhnete v PDF.

Obloha v květnu 2020

Pátek 1. Květen 2020

Je květen, první máj, i zvolali jsme, Aleši mapku daj. On ač nestíhaje, mapku poslal. Na co se můžeme těšit? Pochopitelně na zajímavé komety, jak už jste se mohli dočíst v článcích za duben, ale z nich především na kometu C/2020 F8 (SWAN), v jejímž prvním pozemském pozorování má prsty náš Martin Mašek. Kometa se sice bude pohybovat nízko nad severem, ale snad bude obstojně jasná. Už nyní je vidět okem na jižní obloze. Standardní meteorický roj Halleyovy komety éta Aquaridy nám zakrývá úplněk, který nastává 7. 5. Konjunkce s Jupiterem, Saturnem proběhnou po 12. květnu v ještě velké jeho fázi. Koncem května se na obloze objeví i Merkur. Jeho konjunkce s Venuší nastane 21. a 22. května a k nim se přidá 24. 5. i Měsíc. Na druhé straně mapky máme polohy komet Y1 a T2, uvidíme, co ta nová F8, tu si necháme asi na samostatný článek podle jejího vývoje. Zde je mapka v PDF.

Obloha v dubnu 2020

Středa 1. Duben 2020

Opět nabízíme mapku ke stažení. Velký dík patří, jako vždy, Alešovi. Ani tentokrát nemůžeme opomenout Venuši, která je nepřehlédnutelným objektem večer nad západem, navíc kolem 3. dubna prochází Plejádami, tak si pozorování užijte. Ranní svítání nabízí nad jihovýchodem trojici jasných vnějších planet – Mars, Jupiter a Saturn. Pozorovatelé komet mají po delší době opravdu dobrou příležitost pozorovat někteé triedrem, ale na našem webu o nich teď čtete, stejně jako o slabších dost, tak snad jen připomeňme, že ta nejjasnější, C/2019 Y4 (ATLAS) nám trochu zpomaluje ve zjasňování, ale pořád věříme v zajímavou kometku v květnu. Pozice komety jsou vyznačeny na druhé straně mapky spolu s polohami komety C/2017 T2 (PanSTARRS). Měsíc bude 8. dubna v tzv. superúplňku. Připomínáme závěrem, že oblohu „zkrášlují“ také šňůrky teček v podobě družic Starlink, tak se tím nenechte překvapit. Přelety dobře předpovídá i s mapkou, kam se dívat, aplikace Heavens-Above.

mapka duben 2020 Aleš Majer

Obloha v březnu 2020

Pondělí 2. Březen 2020

Pokud se těšíte na další aktuální mapku s úkazy na další měsíc, tady je. A co nás čeká? Určitě jasná Venuše ve večerních hodinách. Ta bude 24. března v maximální východní elongaci. Už teď září dlouho do noci. 9. března nastává velký úplněk (o fous větší pak ještě v dubnu). Pěknou konjunkci Měsíce s Marsem a Jupiterem (i nedalekým Saturnem) očekáváme ráno 18. března. Pokud se těšíte na jaro, tak to astronomické začne 20. března. Konec března přinese také změnu času na letní, tedy o hodinu napřed, letos 29. 3. ve 2:00. Koncem března už najdeme Měsíc na večerní obloze a čeká nás blízká konjunkce Marsu se Saturnem. Zbystřit by měli také pozorovatelé komet. S napětím vyhlížíme, kdy přestane rychlé zjasňování komety C/2019 Y4 (ATLAS), která samozřejmě nemůže takto rychle zjasňovat donekonečna, ale začíná být čím dál zajímavější. Také pokračuje výborná viditelnost komety C/2017 T2 (PanSTARRS), která má asi 9 mag. Vyhledávací mapku této komety najdete na druhé straně právě vydané mapky.

obloha březen 2020