Archív kategorie 'Mapy oblohy'

Obloha v lednu 2021

Pátek 1. Leden 2021

Vítejte v novém roce. Nemůžeme začít ničím jiným, než Alešovou mapkou. Jistě tušíte, že večer se loučíme s planetami Saturn a Jupiter, zatímco Mars je ještě vysoko nad jihem. Jeho kotouček je však už poloviční velikosti než v době opozice. Meteorický roj Kvadrantid má zřejmě jediné pozorovací okno – večer 3. ledna kolem maxima. Radiant bude nízko nad severem a bude jich tedy padat málo, ale zase budou mít dlouhou stopu a nebude rušit Měsíc, který vychází až v 21 hodin. 1. ledna uplyne 220 let od objevu planetky Ceres. Snad i proto vás můžeme vyzvat ke sledování jiných dvou planetek poblíž hvězdokupy M 44 Jesličky v souhvězdí Raka. Polohy planetek (14) Irene a (15) Eunomia jsou na druhé straně mapky. Stahujte v PDF.

Obloha v prosinci 2020

Úterý 1. Prosinec 2020

Se začátkem meteorologické zimy je tu i nějaký ten poprašek a výhled na dočasné ochlazení (alespoň tady v Jablonci nad Nisou). Aleš nám odtud posílá další mapku v PDF. Snad si počasí najde na nás obdivovatele dění na obloze čas, protože nás 21. 12. čeká mimořádně těsná konjunkce planet Jupiter a Saturn. Tento výjimečný úkaz, který se opakuje doslova jednou za stovky let umožní vidět obě planety v jednom zorném poli dalekohledu a jedinou nevýhodou bude, že leží večer nízko nad jihozápadem. Na ranní obloze se loučíme s Venuší a tak se dá říci, že večerní obloze vévodí dlouho do noci Mars. Ten se sice vzdaluje od Země, ale stále je na něm co pozorovat. Potěšila i kometa C/2020 M3 (ATLAS), která je nyní vysoko, viditelná celou noc. V polovině prosince nastane maximum meteorického roje Geminid a Měsíc nebude svým svitem rušit. Konec roku proběhne v okolí úplňku. A jak píše Aleš na konci: Nezbývá než popřát jasné nebe k nerušenému sledování všech astronomických lahůdek, které nám prosinec 2020 nabízí a co popřát do roku příštího? Snad co nejméně nočních zákazů vycházení…

Obloha v listopadu 2020

Sobota 31. Říjen 2020

Začátek listopadu přinesl sychravé počasí i zákaz vycházení po deváté večer, ale obloha nepočká a nabízí zajímavá představení. Dvojice Jupiter a Saturn už se přesunula nad jihozápad a vzdálenost od sebe rychle zmenší z pěti na dva stupně. Mars je vidět velmi dobře od soumraku do pozdní noci. Ráno se k Venuši přidá dočasně i Merkur a kolem 13. listopadu tyto planety doplní i srpek Měsíce. Už 19. 11. nastane i konjunkce Měsíce s Jupiterem a Saturnem. Na obloze je také vidět nejméně dvojice dobře viditelných komet a tou nejjasnější je C/2020 M3 (ATLAS). Mapku k jejímu vyhledání najdete z druhé strany níže přiloženého PDF souboru.

Obloha v říjnu 2020

Středa 30. Září 2020

Září končí poměrně nepěkným a chladným povětřím, ale věříme, že říjen se pěkně vybarví a bude dost večerů k pozorování planet a dalších objektů noční oblohy. Pořád se můžeme kochat Jupiterem a Saturnem a Mars, ten bude už 13. 10. v opozici se Sluncem. Jeho úhový průměr je tedy poměrně velký, zároveň je po půlnoci opravdu hodně vysoko a navíc na jeho povrchu nejsou prachové bouře. Ideální kombinace k jeho pozorování. Venuše bude 3. října nad ránem velmi blízko hvězdě Regulus ve Lvu (cca 10′). Víte, co se stalo ve stejný den v roce 2012? Nepochybně to souvisí s tím, že tehdy nastal přechod Venuše přes Slunce a letos se obě tělesa jen těsně minula. Kolem 21. října má letos vynikající podmínky pozorovatelnosti meteorický roj Orionid. Měsíc totiž bude poblíž novu. Nejvíce meteorů bude padat nad ránem, kdy je radiant roje nejvýše. Mapku od Aleše Majera v PDF nabízíme zde.

Obloha v září 2020

Pondělí 31. Srpen 2020

Září začíná pohledem na Měsíc v úplňku. To by nemělo bránit v pozorování planet – a přehlídka Jupiteru, Saturnu a Marsu je skutečně ozdobou pozorovacíchn nocí. Vidět jsou taky Uran a Neptun a ráno jasná Venuše. 6. září po ránu probíhá těsná konjunkce Měsíce a Marsu na ranní obloze. V polovině září přijdou tmavé noci vhodné k pozorování komet a deep-sky objektů. Vzhledem k tomu, že se blíží opozice Marsu, přinášíme na druhé straně PDF mapky také kresbu útvarů na Rudé planetě.

Obloha v srpnu 2020

Sobota 1. Srpen 2020

S nadcházejícím úplňkem je tu další pdf mapka i s odkazem autora, který jsa zaujat astronomickými zjevy, málem mapku včas neposlal: Neb jsem se včera večer věnoval observaci přechodu Ganymedovu, posléze fotografování komety převeliké a nakonec i snaze spatřiti sněhy olympské na desce Martově, vyhotovil jsem mapku srpnovou až dnes za kuropění. A co kromě Měsíce a komety NEOWISE můžeme pozorovat? Jsou to samozřejmě všechny planety, z nichž ale končí viditelnost Merkuru. Jupiter a Saturn jsou ozdobami oblohy a po půlnoci stihneme i Mars. Ráno a přes den pokračuje viditelnost Venuše. Kromě jasné NEOWISE tu máme pár slabších komet. K setkání těch tří nejlepších dojde koncem první srpnové dekády. Postupně se k sobě přibližují T2 PanSTARRS, U6 Lemmon a F3 NEOWISE. Dráha komet je z druhé strany mapky. V druhé srpnové dekádě nás čeká ubývající Měsíc k novu, maximum meteorického roje Perseid a 15. 8. konjunkce Venuše a Měsíce na denní obloze – mimochodem ve stejný den, kdy bude probíhat naše největší akce pro veřejnost – Den a noc na Jizerce. Ještě upozorníme na 25. srpen, kdy navečer zakryje Měsíc jasnější hvězdu beta Scorpii, která kolem 20:30 SELČ jakoby zmizí z modré oblohy, jak ji zakryje neosvětlená polovina Měsíce. Výstup zpoza osvětlené strany očekáváme kolem 21:40.

Obloha v červenci 2020

Úterý 30. Červen 2020

Pokud chceme v červenci vidět planety, optimální okno k pozorování se otevírá po půlnoci. Jupiter a Saturn projdou opozicí se Sluncem a budou postupně vidět i pozdě večer. Mars zatím kulminuje nad ránem. Venuše je vidět velmi nízko jako Jitřenka a nebo na denní obloze, nyní je nejjasnější a 12. 7. bude v Hyádách u Aldebaranu. Koncem července bude vidět ráno i Merkur. Kromě komety C/2017 T2 (PanSTARRS), která se přesunula do Honicích psů, bystří naši pozornost kometa C/2020 F3 (NEOWISE). Ta se protáhla blízko Slunci a byla vidět v koronografu SOHO, jak zjasňuje. Nyní napjatě očekáváme, co nám předvede. Škoda, že nebude příliš vysoko. Přiložená mapka má v PDFku na druhé straně vyhledávací mapku této prchavé návštěvnice.

Obloha v červnu 2020

Neděle 31. Květen 2020

Astronomických nocí si v květnu neužijeme. Snad nám jasné večery nebo rána doplní noční svítící oblaka (NLC). Měsíc bude v úplňku 5. června a dokonce vstoupí do zemského polostínu svojí spodní částí, ale maximum připadá na 21:25 SELČ, takže to možná nepůjde zaznamenat ani fotograficky. Venuše bude pozorovatelná ve dne a koncem měsíce i na ranní obloze. Pozor na 19. června dopoledne, kdy Venuši zakryje Měsíc. Viditelnost Merkuru nejspíš skončí v první dekádě června. Ráno máme krásně pozorovatelný Jupiter i Saturn a nízko i Mars. Kometa C/2017 T2 (PanSTARRS) jistě také potěší. V červnu ji najdeme podle obrazce Velkého vozu a podrobněji se jí věnuje druhá strana mapky, kterou si stáhnete v PDF.