Archív roku 2010

Co se bude dít v lednu?

Úterý 28. Prosinec 2010

V úterý 4. ledna od 17h máme další z cyklu přednášek v Městské knihovně, tentokrát o nevysvětlitelných úkazech na obloze (UFO).

Čeká nás částečné zatmění Slunce 4. 1. 2011 ráno, více o něm v článku níže. Tutéž noc chvíli před zatměním padá nejvíce kvadrantid.

V Jabloneckém měsíčníku vyšly informace o našem Klubu a o tom, co můžeme na obloze pozorovat, přečtěte si jej sami, nemáte-li přístup k Měsíčníku.

Lednový Jablonecký měsíčník

Na snímku je dalekohled jednoho z našich členů o průměru 40 cm. Foto je z akce na Stogu Izerskim v září 2010.

Částečné zatmění Slunce 4. 1. 2011

Čtvrtek 23. Prosinec 2010

Zajímavý astronomický úkaz nastane v úterý 4. ledna 2011 dopoledne. Krátce po východu Slunce jej začne zakrývat Měsíc a v 9:26 hod., kdy nastane maximální fáze, bude zakryto téměř 80% slunečního kotouče. Měsíc se definitivně odsune v 10:53, čímž částečné zatmění skončí. Další zatmění Slunce viditelné z území ČR nastane 20. března 2015 a bude rovněž částečné.

Klub astronomů Liberecka připravil pro zájemce veřejné pozorování tohoto úkazu a to hned na dvou místech. V Liberci na Střední škole strojní, stavební a dopravní v Ještědské ulici od 8 do 11 hod. a v Jablonci nad Nisou na pozemku ZŠ Rýnovice v ulici Pod Vodárnou od 9 do 11 hod.
schema zatmeni pro Jablonec
Schéma průběhu zatmění pro Jablonec. Upraveno podle astro.sci.muni.cz
Více v tiskové zprávě č. 2.

Ranní seskupení

Pátek 3. Prosinec 2010

Krásné překvapení na mně čekalo ráno 3. 12. Přestože jsem nejlepší seskupení očekával 2. prosince, jak se ukázalo, ani 3. 12. nebyl Měsíc, tak nízko, aby ho nešlo spatřit spolu s Venuší. Jen velmi nerad jsem vytáhl stativ do hlubokého sněhu a mrazu a udělal tento nakonec docela kouzelný záběr. Dole se vyhoupl z vysoké oblačnosti Měsíc. Nad ním je velmi jasná Venuše, vpravo nahoru nejslabší Spica – hvězda v souhvězdí Panny a nad ní trochu jasnější planeta Saturn.

seskupení 3.12. nad ránem

Martin Gembec

Obloha v prosinci

Středa 1. Prosinec 2010

Přehled úkazů v prosinci 2010. Pro pobočku ČAS a web astro.cz připravuje Aleš Majer. Ke stažení v PDF.

obloha v prosinci 2010

Klub astronomů Liberecka nyní pobočkou České astronomické společnosti

Úterý 23. Listopad 2010

Klub Astronomů LibereckaDne 22. 11. 2010 byla u příležitosti tradičního astronomického setkání v Klubu Na Rampě v Jablonci nad Nisou založena místní pobočka České astronomické společnosti (ČAS) pod názvem Klub astronomů Liberecka.

Vstupujeme tak do další přirozené fáze našich aktivit. Před několika lety jsme se začali věnovat mládeži a posléze naše aktivity vedly k obnovení tradice Astronomických setkání. Pořádali jsme pozorování v noci i ve dne, na náměstí i za městem, přednášky pro veřejnost. Loni jsme rádi uvítali možnost vzniku Jizerské oblasti tmavé oblohy a aktivně jsme se podíleli na jejím vyhlášení, propagaci i akcích. Náš záběr na poli propagace astronomie se pokusíme udržet na současné vysoké úrovni a rádi bychom naše aktivity rozšířili do dalších míst Libereckého kraje.

Tisková zpráva č.1

Listopadový hon na komety

Neděle 14. Listopad 2010

Přišel nejteplejší listopadový víkend v našem životě a dokonce i na severu Čech se postupně vyjasnilo. Přivstal jsem si ve dvě a zjišťoval, jak chytit kometu 103P/Hartley a nejlépe i novou C/2010 V1 (Ikeya-Murakami). Kluci si napsali, že se sejdou ve čtyři. To bylo na mně pozdě, potřebuji chystat dalekohled i foťák. Nakonec jsem se sešel v Liberci s Martinem – Cassim a vyrazili jsme směr Hodkovice. Nakonec jsme dojeli ještě dál za tmou na kopec za Českým Dubem a zde chytali dokonce dvě komety. Jak to dopadlo je uvnitř článku.

(Pokračování textu…)

Komety – co je nového?

Čtvrtek 11. Listopad 2010

Jistě jste zaznamenali, že kolem jádra komety 103P/Hartley 2 už proletěla sonda Deep Impact / EPOXI. Vybrané odkazy na nejlepší snímky a animace najdete uvnitř článku.
Na ranní obloze jsou nyní dvě jasnější komety – k Hartley (dostupná pod Malým psem i triedrem) se přidala nečekaně zjasněná kometa C/2010 V1 Ikeya-Murakami. Ta má nyní kolem 9 mag a je vhodná jen pro zkušené pozorovatele. Uvádím ji především proto, že prochází podobným zjasněním jako v roce 2007 kometa 17P/Holmes a také proto, že jde o vizuální amatérský objev. To je sice v současnosti málo pravděpodobné, ale stále má vizuální hledač komet šanci.

Kometu Hartley jsem naposledy zkontroloval 10. 11. nad ránem, ale nestihl ji kvůli mlze pořádně vyfotit. V článku najdete moji fotodokumentaci s podrobnostmi.
(Pokračování textu…)

Obloha v listopadu

Pondělí 1. Listopad 2010

Pravidelný příspěvek Aleše Majera. Stahujte v PDF.

mapka oblohy listopad 2010