Archív: Březen 2013

Jak jsme viděli hvězdy…

Pátek 29. Březen 2013

V pátek 29. března nastala na Liberecku zajímavá situace, když u Hodkovic se začaly k večeru otvírat díry v oblačnosti, zatímco krajské město i Jablonec nad Nisou byly beznadějně utopeny pod nízkou pokličkou. Vyrazili jsme proto do Hodkovic podívat se naživo. K našemu zděšení zde nebylo skoro vůbec vidět oblohu, ale družice tvrdila opak jen pár kilometrů na jih. A opravdu, u Turnova byla obloha stále více posetá hvězdami. Smůla byla, že my nechtěli koukat na Býka s Orionem, ale na Andromedu s kometkou.

širokoúhlý záběr s Andromedou

(Pokračování textu…)

Kometa z naší kuchyně

Pondělí 25. Březen 2013

Ne, nevařil jsem dneska kometu, i když smísením suchého ledu s trochou špinavého sněhu z venku by to asi nebyl takový problém. Jenom jsem dnes nevěřil, že by šlo kometu nějak rozumně vidět, ale stalo se. A tak jsem ji zkontroloval přímo z kuchyně. Na stativ jsem přidělal 20×80 a brzy po 19. hodině našel alfu Andromedy. Posléze kolem 19:15 i deltu And a pak už i kometu. Nejhezčí pohled byl kolem 19:40, když zřejmě nebyla tolik v oblačnosti. Jadérko má jasnost asi 5 mag, je obklopeno slabou komou, z které vychází chvost, ovšem ten jsem dnes detekoval spíše jen bočním viděním a to v délce asi půl stupně. Pozorování ale potěšilo, počasí tentokrát vyšlo na nás na severu…

pozorování komety z kuchyně

kometa z kuchyně

MaG

Nečekaný zážitek s kometkou

Neděle 24. Březen 2013

Opravdu nečekané vyjasnění, stejně jako zážitky jsme si dnes odvezli z našeho už pomalu oblíbeného stanoviště u Košov nedaleko Jablonce nad Nisou. Což kometka byla nádherná. Hlavně binokulárně a fotograficky, ale ten odjezd domů… No, nakonec jsme jak mě, tak hlavně Vice vyhrabali.

Kometka nad Ještědem s MaGem, Meggie a Vicem (Pokračování textu…)

Nejlepší pozorování komety PanSTARRS

Sobota 16. Březen 2013

Ačkoli nástup vysoké oblačnosti hodlal vše překazit, přeci jenom jsme měli štěstí a mohli si užít vynikajících pozorovacích podmínek. Proto jsme kometu mohli pozorovat z více lokalit a to dokonce i pouhým okem. Nejhezčí však byla pochopitelně ve větších binokulárech.

kometa 16.3. 105mm
Kometa je na snímku nápadnější, než byla vidět okem, ale v této době jsme ji bez obtíží jako hvězdičku s kouskem ohonu pozorovali. (Pokračování textu…)

Sobotní slunce

Sobota 16. Březen 2013

Ráno jsem jako Zarathustra vstal se Zorou a předvstoupiv před Slunce jsem naň zamířil dva dalekohledy – jeden pro sledování fotosféry a druhý pro pozorování protuberancí v chromosféře. V obou přístrojích je Sluníčko velmi pěkné a určitě stojí za pohled.

slunce se skvrnami

Dvě velké skvrny jsou dokonce přes brýle z Baader AstroSolar folie bez problémů vidět pouhým okem. Udělal jsem i pár snímků a pro porovnání stáhnul obrázek z SDO (samozřejmě že ve vyšším rozlišení je detailnější…). Ráno se tedy vydařilo, no a doufám, že večer ještě zpříjemní kometa…

slunce v h-alfa

slunce z jablonce a z sdo

Aleš Majer

C/2011 L4 (PanSTARRS) našima očima

Čtvrtek 14. Březen 2013

Tak se některým z nás přeci jen zadařilo. Severozápad byl vysvobozen z nízké oblačnosti, ale neskutečně hrozila oblačnost vysoká. Přesto se z některých pozorovacích stanovišť dalo triedrem kometu bez obtíží pozorovat. Níže je koneckonců fotka, která dokazuje, že na Jablonecku to byla opravdu klika na díru v oblačnosti nad západem. Bohužel někteří naši členové hlásí neúspěch, tak snad zítra.

kometa PanSTARRS a Ještěd 14.3.2013

Kometa 135 mm objektivem nad Ještědem. Martin Gembec (Pokračování textu…)

Víkendové randez-vous s kometou

Čtvrtek 14. Březen 2013

S napětím očekávaná jasná kometa PanSTARRS se před pár dny stala pozorovatelnou i ze severní polokoule, čemuž u nás doposavad bránila hustá vrstva oblačnosti. To by se mělo změnit v následujících dnech, kdy předpověď počasí naznačuje, že se konečně snad dočkáme i v ČR. Kometa by měla být dobře viditelná pouhým okem na soumrakové obloze nad západním obzorem, podobně jako na ilustračním snímku Chrise Cooka z 13. 3. pořízeném v Massachusetts v USA.

Kometa PanSTARRS, Chris Cook, 13. 3. 2013

Pokud chcete zkusit odhadnout jasnost komety, můžete to zkusit dle návodu na webu České astronomické společnosti. Také si zde můžete přečíst, jak kometu vyfotografovat.

Spoustu dalších zajímavých fotografií z posledních dnů si prohlédněte zde: http://spaceweather.com/gallery/index.php?title=comet. A my jenom doufáme, že brzy přidáme vlastní povedené snímky.