Archív: Duben 2013

Zatmění Měsíce – fotogalerie

Úterý 30. Duben 2013

Aleš slíbil, že poskytne některé fotografie z akce u školy. Bohužel měl nabitý program, tak se můžete podívat až dnes. Je to ale pěkná vzpomínka na povedenou astropárty. (Pokračování textu…)

Částečné zatmění Měsíce na ZŠ Rýnovice

Čtvrtek 25. Duben 2013

Pokud jsme si přáli, aby nám po delší době vyšla nějaká akce, tak tato patří mezi to nejlepší. Bylo jasno, ačkoli ještě odpoledne bylo zataženo. Bylo teplo, na duben, který začal sněhovými přeháňkami, opravdu příjemné. A byla spousta zájemců z řad dospělých i dětí. No a konečně bylo se i na co koukat.

vycházející úplněk (Pokračování textu…)

Jak jsme chytali Slunce v krabici

Čtvrtek 25. Duben 2013

Na posledním Astronomickém setkání v pondělí 22. dubna jsme se rozhodli chytit Slunce do krabice, protože krátce po 19. hodině měl nastat přelet orbitální stanice ISS přes sluneční disk. Počasí bylo pěkné, teplo, jen jeden pěkný kumulus nedaleko Slunce. Jak se ukázalo, stal se nám osudným. Sice nezakryl celé Slunce, ale nejspíš přesně tu část, kde měl přelet nastat. Přesto jsme se u toho dobře zabavili. (Pokračování textu…)

Částečné zatmění Měsíce 25.4. – pozvánka

Středa 24. Duben 2013

Zveme vás na astronomický program na Základní škole Jablonec nad Nisou – Rýnovice, Pod Vodárnou 10.
Tento čtvrtek 25.4. od 20 hodin zde proběhne ukázka astronomických fotografií, videí a astrotechniky. Na to vzápětí naváže pozorování Jupiteru, hvězdokup, dvojhvězd a pochopitelně zatmívajícího se Měsíce. Akce je plánována do 22:15. Maximální fáze zatmění, kdy Měsíc bude kousilínek v úplném stínu Země nastává ve 22:07 SELČ. (Pokračování textu…)

Viděli jsme kometu okem

Pondělí 8. Duben 2013

Už to vypadalo, že se nedočkáme. Naposledy 16. března za soumraku nizoučko nad obzorem trůnila hvězdička s čímsi jako sloupečkem ohůnku. A přeci jen jsme se dočkali pěkné jasné noci a vyrazili za kometou nad ránem. Obloha dál od města byla velice pěkná. Na jihu se skvělo souhvězdí Štíra, zatímco na severovýchodě se pod kasijopeou konečně dalo vidět kometu. Připomínala mi spíše flíček s mírným protažením doleva nahoru, lépe to nešlo. Mnohem hůře se mi dařilo detekovat níže ležící galaxii v Andromedě. Nicméně problikávala mi tam. Vic to viděl lépe, moje oči nejsou ideální. V dalekohledech jsme viděli snad 2° dlouhý a doleva docela široce rozevřený ohon. Jasnější část dokonce směřovala v úhlu 120° doleva dolů od hlavního proudu ohonu. V triedru to byl s galaxií M 31 pěkný pohled. (Pokračování textu…)

Kometa PanSTARRS u Nisanky

Neděle 7. Duben 2013

Velká sešlost členů Klubu astronomů Liberecka byla dnes u rozhledny Nisanka. Po setmění sice trochu obtěžovaly halogeny blízkého domu, ale i tak se dala kometka dobře fotit a pozorovat triedry a binarem. Okem to nešlo, zasahoval tam svým svitem trochu Jablonec a nebylo vidět hvězdy tak dobře, jak jsme původně doufali. Fotky ze seance zde postupně vložíme. Začnu jednou narychlo vytvořenou náladovkou.

kometa PanSTARRS nad Královkou od Nisanky
Pro zajímavost dodávám údaje. 7. 4. 2013, 21:11 SELČ. Canon 30Dmod + Canon 17-85 f5/44mm, 20 sek, ISO800. Pohon zajistila montáž CG5 GT Adv. (Pokračování textu…)