Archív: Září 2013

Obloha v říjnu

Pondělí 30. Září 2013

Je přelom měsíce a tak tu máme další mapku k vytištění ve formátu PDF. V říjnu uvidíme na obloze večer Venuši a ráno pěkně vysoko Jupiter a postupně už i Mars. Z komet začne být zajímavý vývoj komety ISON, ale to nejlepší se začne dít až o měsíc později. Slabší planety Uran a Neptun jsou vidět po většinu noci. Na Jupiteru se 12. října odehraje trojúkaz stínů jeho měsíčků.  Konec měsíce bude vidět více částic komety Halley (Orionidy), ale bude je rušit Měsíc. Pak se konečně zbavíme letního času…

obloha v říjnu 2013, Aleš Majer

Velká kometární noc

Pondělí 30. Září 2013

Ze všeho nejraději pozoruji komety. Každou noc jich je v dosahu malých dalekohledů hned několik. A shodou okolností jsem minulý večer věnoval právě jim. Vytipoval jsem si necelou desítku kandidátů a postupně na ně namířil svoji 16″ Almaru.

(Pokračování textu…)

Astronomický den na Stogu Izerském

Sobota 28. Září 2013

28. září jsme se zúčastnili dalšího Astronomického dne v Polsku na kopci Stóg Izerski nad obcí Świeradów-Zdrój. Ten se konal jako propagace Jizerské oblasti tmavé oblohy v očích široké veřejnosti, neboť noční životní prostředí stojí za to chránit. V Polsku je tato akce součástí dalších akcí v projektech Astro Izery a navazujícího Warsztaty Astronomiczne. Nahoru se dalo dostat pohodlně lanovkou a zde už čekala technika ukazující Slunce. Probíhaly také pořady v planetáriu s nafukovací střechou a přednášky, letos zaměřené na meteority – nechyběly ani nádherné ukázky kamenů z nebe všech typů, včetně Čeljabinsku. Večer se ukazovaly hvězdy, pohříchu většinou na polské straně za mraky, zatímco v Česku bylo nejspíš už jasno. Přesto se akce vydařila a těšíme se na další.

(Pokračování textu…)

Alignment Stars pro Go-To montáže

Středa 25. Září 2013

Letos jsem prohloubil svoji lenost a pořídil si go-to montáž… Při jejím ustavování však stále narážím na jeden problém – integrovaný software mi vždy nabízí nějaké „podivné“ hvězdy na obloze, které podle jména většinou neznám. Na webu jsem sice našel dvanáctistránkové PDF „SkyScan Alignment Stars“, ale přišlo mi dost nepřehledné a nepraktické pro použití v terénu…

Vytvořil jsem tudíž vlastní verzi optimalizovanou pro naše kraje pouze s jednou tabulkou a dvěma mapkami. Vše je vektorový postskript přívětivý k tisku v jakémkoli velikostním formátu.

Rád bych to nabídl pod hlavičkou ČAS volně ke stažení, neboť jak jsem zjistil, zdaleka se nepotýkám s tímto problémem sám a určitě se najde řada zájemců, kteří tento materiál využijí.

PDF ke stažení

Aleš Majer
KaL PIČO (Klub astronomů Liberecka Přeje Ideálně Čistou Oblohu)

Astronomické dny na Stogu a Orle

Neděle 22. Září 2013

Tradiční podzimní akce v Jizerské oblasti tmavé oblohy je letos rozdělena do dvou dnů. V sobotu na Stogu Izerském proběhne jako vždy série přednášek a také pozorování Slunce a noční oblohy (samozřejmě v případě jasného počasí). Letos bude akce okořeněna tím, že planetární stezka z Orle je doplněna o trpasličí planety a bude možno si ji v noci celou projít. Klub astronomů Liberecka se zúčastní se svými dalekohledy a přednáškou o obloze a kometě ISON. V neděli bude akce pokračovat na Orle pozorováním Slunce a procházkou k trpasličí planetě Ceres. Podrobný informační leták ke stažení.

Astronomické dny na Stogu a Orle 2013

Konjunkce Venuše se Saturnem

Středa 18. Září 2013

Využil jsem přechodného vyjasnění mezi dvěma frontami a večer vyběhl vyfotit konjunkci Venuše se Saturnem. Na místo jsem přišel v 19:10 a Venuši jsem viděl okamžitě. Se Saturnem to bylo horší – na světlé obloze byl sotva patný v triedru 10×50 a neozbrojeným okem jsem ho zahlédl až v 19:42, ale to už Venuše klesala do pásu oblačnosti nad obzorem. Triedrem jsem pátral také po Merkuru, ale díky onomu pásu mraků jsem jej nenašel. Venuši se Saturnem jsem vyfotil nad Javorníkem u Liberce (BTS u Obřího sudu na horizontu v levém dolním rohu).

Venuše se Saturnem 17.9.2013

Aleš Majer