Archív: Březen 2014

Obloha v dubnu

Pondělí 31. Březen 2014

Aleš nezahálel a kromě Messiérova maratónu stihl dodat i další zastávku v maratónu mapek oblohy. Stahujte v PDF.
A co nás v dubnu čeká? Měsíc je nejprve těsně po novu a tak připadá úplněk na polovinu dubna. Hlavním tahákem oblohy ještě zůstává planeta Jupiter, ale postupně ji už vystřídá Mars, který je 8. dubna v opozici. Na druhé straně mapky najdete informace k Jupiterovým měsíčkům i pozorovací mapku Marsu, tentokrát je jiná a vřele ji můžeme doporučit. Saturn je zatím vidět nejlépe nad ránem. 14. až 18. dubna se postupně budou tvořit zajímavá seskupení ranních planet s Měsícem. 23. dubna ještě upozorníme na meteorický roj Lyrid, částečně rušených Měsícem a přejeme mnoho jasných a konečně i trochu teplejších nocí.

obloha v dubnu 2014

Messierův maraton 2014

Neděle 30. Březen 2014

Messierův maraton jsme zkoušeli v minulých letech již několikrát s větším či menším úspěchem. Letos připadl březnový nov na samý konec měsíce, shodou okolností na víkend a ještě k tomu předpověď slibovala minimálně dvě jasné noci z pátku na sobotu i ze soboty na neděli. Řekli jsme si, že zkusíme pozorovat již první noc a buď to klapne, nebo to bude trénink na tu následující záložní noc. (Dlužno dodat, že počasí bylo sice jasné, ale ne tak průzračné, jako ostatně obvykle a u MaGa navíc zaúřadovala nemoc, která jej na poslední chvíli vyřadila).

Snímky z webkamery Hydronetu na Lysé hoře ukazují velký zákal především nad ránem (Pokračování textu…)

Zprávy z pozorovatelny Javorník (1)

Středa 26. Březen 2014

V létě minulého roku jsem zahájil stavbu pozorovatelny na Javorníku (domek s odsuvnou střechou). Pozorovatelna ještě není kompletně hotová, ale již slouží svému účelu. Na montáži NEQ6 mám zavěšen Newton SW 200/1000. Na pointaci mám připraven refraktor SW 102/500, ale zatím tuto vymoženost nevyužívám.
K fotografování mám k dispozici nemodifikovaný Canon 550D a kamerku ASI120MM od ZW Optical Company.

Jsem rád, že se mi podařilo z Javorníku pozorovat novu V339 Del a supernovu SN 2014J v galaxii M82.

supernova 2014J v galaxii M82, Jiří Kapras (Pokračování textu…)

Jizerská oblast tmavé oblohy na EUROREGION Tour 2014

Úterý 18. Březen 2014

20. až 22. března 2014 nás najdete v Jablonci nad Nisou v Eurocentru. Přijďte se podívat, vstup je zdarma a určitě vám rádi ukážeme například dění na Slunci.

Jizerská oblast tmavé oblohy (Pokračování textu…)

Sirius B

Sobota 15. Březen 2014

Tak jako mají horolezci své osmitisícovky, existují i vrcholy astronomické. Jedním z nich je i zdolání Siria B.

(Pokračování textu…)

Měsíc a Jupiter aneb návštěva FTV Prima

Pondělí 10. Březen 2014

Příjemný nedělní večer spojený s pozorováním Měsíce a Jupiteru si vybrala také redaktorka a kameraman televize Prima. Díky nim se snad do tajů nynější večerní oblohy mohli na chvilku ponořit i televizní diváci (záznam). Pro nás je příjemné, že se pozorování líbilo všem návštěvníkům a také fakt, že Jupiter i Měsíc zrovna nabízeli to nejlepší, co šlo.

Doplňující informace k reportáži najdete v článku na www.astro.cz.

Detail Měsíce, foto: Pavel Dostál

Snímek Měsíčního povrchu pořídil Pavel Dostál přes refraktor 150/2250 turnovské hvězdárny. Použitá kamerka byla DBK 31AU03.AS. Zpracováno v Registaxu 6. Největší kráter zalitý lávou je Archimédés, dva menší poblíž pak Aristillus a Autolycus, výrazné pohoří na snímku jsou pak měsíční Apeniny, okraj obřího kráteru Mare Imbrium.