Archív: Červen 2014

Obloha v červenci

Pondělí 30. Červen 2014

Máme tu začátek července a s ním nechybí pravidelná Alešova mapka ke stažení v PDF. Večer končí viditelnost Marsu a Saturn se také kloní k západu. Ráno patří Venuši a chvíli i Merkuru. Konec měsíce už přinese nějakou tu kometu. Mars se blíží k hvězdě Spica v Panně, Ceres a Vesta se navzájem míjí. Končí sezóna nočních svítících oblak (NLC).

mapa oblohy v červenci 2014, Aleš Majer

Sezóna NLC pokračuje

Pondělí 30. Červen 2014

V pátek 27. 6. ráno se nad severním obzorem opět objevily noční svítící oblaka. Martin Mašek z našeho Klubu astronomů Liberecka je pohotově vyfotil. Foceno fotoaparátem Canon EOS 1000D + objektiv Sigma 18-125mm okolo 3:00 – 3:10 SELČ. Martinovi se podařilo aktivovat Dalibora Oršulíka, který vytvořil timelapse.

(Pokračování textu…)

Zkouška rakety

Čtvrtek 12. Červen 2014

Aleš potřeboval před akcí otestovat menší raketku na tuhé palivo a tak jsme ji nad Rychnovem odpálili. Ukázalo se, že ji nemáme jak nasadit na odpalovací tyčku, tak se odpal asi nepovedl úplně dokonale, ale vypadá to jako zajímavá hračka. Ještě to bude chtít doladit, aby se padák otevřel dříve, ale možná, kdyby letěla výše, jak jsme čekali (až 150 m), tak by to bylo akorát. Moc pěkný byl současný západ Slunce a východ Měsíce.

start rakety rozfázovaně
(Pokračování textu…)

Sezóna nočních svítících oblaků začala

Středa 11. Červen 2014

Jak je již zvykem, mnoho aktivních pozorovatelů od začátku června vyhlíží soumrakovou či úsvitovou oblohu nad severním obzorem. Snahou je spatřit pěkná stříbřitá oblaka, která dokáží vytvořit velmi fotogenickou scenérii. Více o nočních svítících oblacích (NLC) např. astro.cz.

Večer 9. 6. 2014 mi přišel SMS alert, který upozorňoval na výskyt NLC. Podíval jsem se tedy ze severního okna a opravdu tam byly, byť slabší. Vytáhl jsem fotoaparát se stativem a šel fotit na chodbovou lodžii. Pořídil jsem pár snímků se svoji zrcadlovkou Canon EOS 1000D s objektivem Sigma 18–125 mm. Snímky byly pořízeny mezi 23:09 – 23:16 SELČ v Liberci na sídlišti Rochlice.

(Pokračování textu…)

Skvělý víkendový seeing

Pondělí 9. Červen 2014

Tlaková výše nám přinesla nejen tropické teploty, ale také dobrou průzračnost vzduchu a dobrý seeing. Při ježdění po Praze jsem z Barrandova viděl krásně Krkonoše a z Černého mostu byl Ještěd jako na dlani. Zastavil jsem se proto na hvězdárně v Turnově, kde jsem shlédl romantický západ Slunce. Pak jsem 6″ refraktor namířil na Měsíc krátce po první čtvrti a již při zv. 75x, kdy se krásně vejde celý do zorného pole, to byl úchvatný pohled.

měsíc

(Pokračování textu…)

Výrazná změna ve sluneční fotosféře

Pondělí 9. Červen 2014

Během několika dnů se na povrchu Slunce objevilo několik nových aktivních oblastí s množstvím skvrn. Zdá se, že také erupční aktivita se zvýší co nevidět. Níže jsou aktuální snímky z 9. června pořízené z Jablonce přes 8 cm dalekohled. Naprosto omračujících výsledků dosáhl z Prahy o víkendu Maxim Usatov.

Slunce 9.6.2014, Martin Gembec
(Pokračování textu…)