Archív: Březen 2015

Obloha v dubnu

Úterý 31. Březen 2015

Také v dubnu je perfektně viditelná planeta Jupiter, ale vysoko nad jihem ji zastihneme už od soumraku. Příjemně potěší také čím dál lepší viditelnost velmi jasné Venuše na západě. Už je viditelná i dlouho za tmy. Saturn je stále nejlépe viditelný ráno. Měsíc bude v polovině dubna kolem novu. Nejzajímavější úkaz nám Měsíc poskytne  21. 4., kdy bude hned se západem Slunce velmi natěsno k jasnému Aldebaranu v souhvězdí Býka. Toto těsné setkání na několik úhlových minut je předzvěstí zákrytů, které uvidíme počínaje zářím a především od října. Zajímavě letos vychází také maximum meteorického roje Lyrid (z 22. na 23. 4., nejlépe v druhé polovině noci). Jestli jste je doposud neviděli, třeba to letos zlomíte. Pokud jde o další tipy k pozorování, určitě ještě zkuste kometu Lovejoy. Je sice o něco slabší a k vyhledání je třeba dalekohled, ale pořád je hodně jasná, když to bereme vůči většině komet během roku. Stále se nachází v souhvězdí Kasijopeji. Mapku v PDF tradičně připravil Aleš Majer.

mapa oblohy v dubnu 2015

Návštěva na hvězdárně v Hradci Králové

Úterý 31. Březen 2015

Setkání složek České astronomické společnosti se letos odehrálo na hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové. Jelikož jsem zde byl naposledy jako žák 6. třídy ZŠ v Pardubicích, tak jsem byl zvědav, jak to tu po těch třiceti letech vypadá. Vedle staré budovy observatoře vyrostlo nové řekněme „digitárium“ (www.planethk.cz), protože výraz „plantárium“ mi u těchto kinoautomatů promítajících na kulovou sféru nějak nejde z pusy. Ačkoliv se chlubí špičkovou technologií ZEISS s vysokokontrastními projektory, tak musím říct, že dojem z projekce hvězdné oblohy mne trochu zklamal. Díky vysokému rozlišení 4x4k sice nikde nejsou vidět pixely obrazu, ale hvězdy jsou prostě velké koule, které mají k zobrazení klasického optomechanického planetária hodně daleko. Naopak projekce naučných filmů je fantastická a určitě stojí za návštěvu.

Hvězdárna Hradec Králové Hvězdárna Hradec Králové
Hvězdárna Hradec Králové Hvězdárna Hradec Králové

(Pokračování textu…)

Částečné zatmění Slunce 20. března 2015

Úterý 24. Březen 2015

Zatmění jsme pozorovali na několika stanovištích. Největším potěšením nás všech bylo, že jsme svou radost z nádherného úkazu mohli za krásného počasí předat i vám, návštěvníkům našich akcí. Zde je ohlédnutí za pozorováním v Jablonci nad Nisou a na hvězdárně v Turnově. V galerii jsou nejprve snímky z Klubu na Rampě, následují snímky z Turnova a potom je několik fotek z akce u školy v Rýnovicích. (Pokračování textu…)

Co čekat od dnešního zatmění

Pátek 20. Březen 2015

Dnešní částečné zatmění Slunce uvidíme v celé republice. Naše akce probíhají v Liberci, Jablonci a Turnově, viz. mapka níže na úvodní stránce. Seznam dalších míst v ČR, kde se bude určitě pozorovat.

Časový průběh: zač. 9:38, max. 10:45, konec 11:58 SEČ

Přímý přenos částečného zatmění poběží například z Kadaně a Valašského Meziříčí.

Přímý přenos úplného zatmění se pokusí z Faerských ostrovů přenášet tým Slooh Observatory.
Přenos pochopitelně chystá i speciální web solareclipse.fo.

Základní informace k dnešnímu zatmění v tiskovém prohlášení AsÚ Ondřejov a ČAS.

Zatmění pozorovaná do roku 2008. Zatmění 4. 1. 2011.

Polární záře 17./18. března 2015

Středa 18. Březen 2015

Právě proběhla nejspíš třetí jasná polární záře aktuálního maxima slunční aktivity, která se dala pozorovat i z ČR. První snímky z Jablonce pořídila Eliška Gembecová těsně před devátou hodinou večer. Na jednom snímku má dokonce jasný meteor a nastupující, zatím slabou záři. Druhý snímek je poslední, než šla za mnou k zapadlému autu. Třetí snímek ukazuje dozvuky záře v půl jedenácté. To nejlepší si záře schovala po půlnoci. Já jsem přijel o půlnoci domů a i když jsem si výchylky magnetometru všiml, nevěřil jsem, že bych z města něco viděl. Vic však hlásil sloupy až k Polárce. Musela to být paráda, jak ukazuje webkamera Špindl – Pláň. Každopádně polární záře byly mnohem silnější, než se dalo předpovědět. Způsobila je rekordně nízká erupce C 9 (v mém životě jsem nezažil polární záři z ČR způsobenou tak slabým výbuchem). Plasma se zřejmě dokonale trefila a především měla, v březnu možná obvyklou, perfektně jižní polarizaci. To výrazně narušilo geomagnetické pole. To bylo možná narušené už z minulého týdne, kdy jej porušil rychlý sluneční vítr ze Slunce také s jižní polaritou.

Polární záře 17.3. Gembecová
Polární záře ve 20:52, Eliška Gembecová, exp. 15 s, ISO 1600  (Pokračování textu…)

Jizerská oblast tmavé oblohy a zatmění na Euroregion Tour 2015

Pondělí 16. Březen 2015

19. – 21. března 2015
Jablonec nad Nisou – Eurocentrum

Jizerská oblast tmavé oblohy se představí stánkem na veletrhu cestovního ruchu EUROREGION Tour 2015 v Jablonci nad Nisou. Ve čtvrtek 19. 3. ve 14:00 se návątěvníci dozvědí od Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR základní informace o slunečním zatmění a v pátek 20. března budou moci dalekohledem a s výkladem Jana Píchy z Klubu astronomů Liberecka, pobočky České astronomické společnosti, toto zatmění pozorovat. Veletrh včetně doprovodného programu je zdarma, více informací na http://www.euroregiontour.cz/. Informace k zatmění níže.