Archív: Prosinec 2015

Kometa roku 2015

Čtvrtek 31. Prosinec 2015

Tak jako v předchozích letech, je tu tradiční kometární rekapitulace. Ač to loni s výhledem na rok 2015 moc dobře nevypadalo, nakonec to byl rok docela bohatý.

Ve svých záznamech z celkových 255 seancí, které ale nebyly vždy věnovány kometám, jsem napočítal dohromady 668 pozorování vlasatic, z čehož 558 jich bylo pozitivních. To je oproti roku 2014 více než dvojnásobný nárůst. Celkem jsem viděl 40 různých komet, z toho bylo 27 úplně nových. (Pokračování textu…)

Lov komet a deep-sky na Kopanině

Čtvrtek 31. Prosinec 2015

Ani krutá zima, ani uragán nás nezastaví. Ani jedno naštěstí nedorazilo, ale nebylo k tomu daleko. Přesto se na Kopanině slezlo dost astronomů, aby si ještě závěrem roku vychutnali nespočet komet a deep-sky objektů. A bylo se na co dívat.

skupinovka Kopanina
(Pokračování textu…)

Planetární maratón II

Středa 30. Prosinec 2015

Na večerní oblohu se vyhoupla planeta Merkur a protože je to obvykle nejhůře viditelná planeta, s ohledem na její blízkost zářícímu Slunci, nabízí nám možnost spatřit během noci všechny planety Sluneční soustavy. Po setmění se totiž dají spatřit také Neptun a Uran a nejlepší podívanou nabízí ranní obloha, kde najdeme jasné planety Jupiter, Mars, Venuši a Saturn. Zatímco Aleš to vzal minule detailně, já to zkusil alespoň zeširoka a přes malý dalekohled, ale přidal jsem fotografie.

Merkur večer 29.12.2015
(Pokračování textu…)

Planetární maraton

Neděle 27. Prosinec 2015

O tom, že si lze užít parádní astronomická zážitek i za ne zcela ideálních podmínek, mne přesvědčila noc ze soboty na neděli. Začalo to nevině, za soumraku jsem se chystal na podvečerní procházku se psem a pohled z okna na jasné jihozápadní nebe kdesi v hlubinách mého mozku evokoval myšlenku, že by tam někde měl být Merkur.

(Pokračování textu…)

Zákryt Aldebaranu Měsícem 23. 12. 2015

Středa 23. Prosinec 2015

Neuvěřitelné štěstí nás potkalo den před Vánoci, protože se od severozápadu vyjasnilo asi hodinu a půl před zákrytem. Víceméně v dírách, nebo na jasné obloze, pak zákryt (vstup) pozorovali všichni členové Klubu astronomů Liberecka, kteří se již stihli pochlubit 🙂 Níže je foto z videa necelou desetinu sekundy před zákrytem.

zákryt Aldebaranu 23.12.2015
(Pokračování textu…)

Miniseance s ranní kometou Catalina

Sobota 19. Prosinec 2015

Pátek 18. 12. odpoledne přinesl silný déšť, ale před spaním jsem zaznamenal ústup oblačnosti a nařídil si budíka, co kdyby se za frontou na chvíli vyjasnilo. Nakonec jsem v pět ráno zjistil, že šance je na Frýdlantsku, byť se tam střídaly okamžiky zatažené a jasné oblohy. Vyrazil jsem a na konci astronomické noci stihl odpozorovat kometu C/2013 US10 (Catalina).

kometa Catalina 19.12.2015

(Pokračování textu…)