Archív: Srpen 2017

Perseidy 2017

Čtvrtek 17. Srpen 2017

I přesto, že fáze Měsíce mezi úplňkem a poslední čtvrtí rušila pozorování po půlnoci, i přesto, že na noc maxima z 12. na 13. srpna bylo zataženo, můžeme Perseidy 2017 odškrtnout jako úspěšně odpozorované. Pomohla k tomu výborná pomaximová noc a možná ještě přesněji večer hned po setmění, kdy se vyjasnilo tak akorát, abychom spatřili dost pěkných meteorů, z nichž převážná většina patřila známému roji. I letos můžeme přidat nějaké fotografie, protože s velkým štěstím některé jasné kusy proletěly tam, kde měly a dokonce dva – slabší a jasnější, letěly během chvíle a jsou na jednom snímku společně se známým Velkým a Malým vozem. (Celý příspěvek…)

Hvězdičková noc 2017

Středa 16. Srpen 2017

V sobotu 12. srpna 2017 se v Muzeu Jizerských hor uskutečnil další ročník Hvězdičkové noci na Jizerce. Původní plány na sluníčkové odpoledne zhatilo počasí, ale nakonec se přeci jen Slunce před svým západem vymanilo ze zajetí mraků a ukázalo pěknou skvrnu na okraji disku. Ve 20 hodin navázalo povídání Hvězdáře Pepína na téma „Krásy vesmíru“, které proběhlo v interiéru Muzea. Po setmění a zároveň po přednášce jsme již za jasného počasí ukazovali dalekohledy planety Jupiter a Saturn i nějaké DSO. Bohužel počasí nevydrželo dlouho a kolem 22 hod se opět zatáhlo. Také jsme zahlédli pár meteorů z roje Perseid, který byl tuto noc právě v maximu. Akce v Jizerské oblasti tmavé oblohy proběhla za spolupráce Klubu astronomů Liberecka – pobočky České astronomické společnosti, Astronomického ústavu AV ČR a Muzea Jizerských hor / ČSOP Jizerka a již nyní se těšíme na příští rok, takže 11. 8. 2018 na Jizerce nashledanou.

Částečné zatmění Měsíce 7. 8. 2017

Sobota 12. Srpen 2017

Krásný úkaz, perfektní počasí, spousta lidí a zážitků. To bylo letošní zatmění Měsíce. Když se večer vynořil Měsíc zpoza obzoru, byl už částečně ve stínu Země a postupně z něho vylézal. Jak stoupal, měnil barvu od červené, po typickou bílou. Zatímco okem se Měsíc jevil dole ukouslý, v dalekohledu byla patrná i ta část kotouče, která se utápěla v úplném zemském stínu. Velký úspěch jsme zaznamenali na hvězdárně v Turnově, kde byla taková účast, že jsme z bezpečnostních důvodů přesunuli pozorovací techniku z terasy dolů na parkoviště. Těšíme se na další zatmění. To úplné měsíční 27. 7. 2018 bude vůbec nejdelší v tomto století! (Celý příspěvek…)

Obloha v srpnu

Středa 2. Srpen 2017

Srpnové večerní obloze nyní dominuje Saturn. Ranní obloha patří Venuši. Na jižní obloze byla objevena automatickou přehlídkou ASASSN kometa označená C/2017 O1. Stane se stále lépe viditelnou ze severní polokoule a v říjnu by snad mohla mít i 7 mag. Kometě se věnuje druhá strana mapky. 7. srpna nastane částečné zatmění Měsíce a také už létají Perseidy, které budou Měsícem rušeny, ale je tu jednak šance pozorovat je už nyní před úplňkem a dále pak po setmění od 13. srpna, než vyjde Měsíc. V první polovině srpna nám na povrchu Slunce zůstává celkem velká skvrna, kde došlo k několika silným erupcím. 16. srpna dojde k zákrytům hvězd v Hyádách, protože tudy zrovna projde Měsíc ve fázi kolem poslední čtvrti. K zákrytu Aldebaranu má potom dojít dopoledne mezi devátou a desátou hodinou. 19. srpna nastane hezké setkání „ranního“ srpku Měsíce s Venuší. Podobně 25. srpna pak nastane setkání srpku s Jupiterem na večerní obloze. Zadní strana mapky se kromě komety 2017 O1 věnuje ještě zatmění Měsíce a poloze Pluta. Stahujte jako obvykle v PDF.

mapka na srpen 2017 od Aleše Majera