Archív: Květen 2018

Tip na dnešní pozorování – Planety

Pátek 25. Květen 2018

Měsíc se pomalu blíží do úplňku, ale to neznamená, že by nebylo na obloze co pozorovat. Můžeme obdivovat planety, kterým jasný svit Luny nevadí.

(Pokračování textu…)

Tip na dnešní pozorování – kometa C/2018 EF9 (Lemmon)

Sobota 19. Květen 2018

Předpověď počasí na následující dvě noci je celkem příznivá, tak je slušná šance spatřit novou relativně jasnou kometku C/2018 EF9 (Lemmon). Jak už označení napovídá, těleso bylo původně objeveno koncem března jako asteroid a při jasnosti kolem 20 mag se nic výjimečného od něj nečekalo. Začátkem dubna se u něj projevila kometární aktivita, ale stále nic, co by nás mělo příliš vzrušovat. V posledních dnech ovšem kometka nečekaně zjasnila a dostala se do dosahu našich skromných přístrojů.

(Pokračování textu…)

Blízkobrambor 2010 WC9

Středa 16. Květen 2018

V noci z pondělí 14. na úterý 15. května jsme měli možnost ulovit další blízkozemák, tentokrát s poněkud záchodovým označením 2010 WC9. Jedná se o zajímavý objekt, který byl záhy po svém odhalení před osmi lety ztracen, aby se nyní znovu objevil a prosvištěl jen v poloviční vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Kámen o velikosti zhruba 70 metrů a rychlosti 12,8 km/s nás naštěstí netrefil, jinak bychom se možná dočkali něčeho jako před 110 lety v Tungusce.

(Pokračování textu…)

Kometární okénko – květen 2018

Úterý 8. Květen 2018

Květnové noci jsou už krátké a na kometárním nebi se toho moc zatím neděje, ale i tak je, myslím, co obdivovat. Posledních několik nádherných jasných večerů s couvajícím Měsícem k pozorování přímo vybízelo. Nejlepší noc byla nakonec ta na dnešek, kterou jsme strávili na oblíbeném odlehlém místečku v polských Jizerkách.

(Pokračování textu…)

Tip na dnešní pozorování – η-Aquaridy

Neděle 6. Květen 2018

Každým rokem v době kolem 6. května vrcholí aktiuvita meteorického roje Éta Aquarid. Ačkoliv zdaleka nedosahuje hodinových frekvencí jako populární Geminidy nebo Perseidy, jde o můj nejoblíbenější roj.

(Pokračování textu…)

Tip na dnešní pozorování – blízkozemní asteroid 388945 (2008 TZ3)

Sobota 5. Květen 2018

Je víkend, počasí přeje, Měsíc už neruší, tak máme skvělou příležitost si hezky zapozorovat. Jako námět, co nevšedního by se dalo spatřit, tu mám blízkozemní planetku s číslem 388945, kterou už nebude jindy šance zahlédnout.

(Pokračování textu…)