Archív: Květen 2019

Tip na dnešní pozorování – supernova v NGC 5243

Čtvrtek 30. Květen 2019

Zatímco supernova 2019ein v Hicksonu 68 pomalu slábne, máme jen o kousek vedle stále v Honicích psech v galaxii NGC 5243 další pěkný kousek. Jde opět o supernovu typu Ia, tedy vybuchujícího bílého trpaslíka, tentokrát s označením 2019fck.

(Pokračování textu…)

Tip na dnešní pozorování – blízkozemní asteroid 66391

Neděle 26. Květen 2019

Protože počasí stále přeje a všichni jsme se už vynadívali na umělé kosmické smetí, dáme si dnes něco přírodnějšího. V těchto dnech míjí Zemi ve vzdáleností 0,035 AU blízkozemní planetka 66391 (1999 KW4). Dvojšutrák o velikosti cca 1300 metrů tedy naši planetu mine v bezpečné vzdálenosti, ale stále dostatečně blízko, abychom ho mohli pozorovat našimi kukátky.

(Pokračování textu…)

Tip na dnešní pozorování – šňůra satelitů Starlink

Sobota 25. Květen 2019

Po včerejším nečekaném nebeském představení v podobě letící linky 60 družic Starlink máme dnes znovu šanci na pozorování těchto nevšedních objektů. Dle neoficiálních dráhových elementů by postupně se rozpadající skupina měla přes nás přelétat dnes po půlnoci středoevropského letního času.

(Pokračování textu…)

Tip na dnešní pozorování – kometa C/2018 R3 (Lemmon)

Pátek 24. Květen 2019

Zdá se, že je před námi několik jasných nocí, tak přicházíme s dalším tipem. Nečekaně totiž zjasnila kometa C/2018 R3 (Lemmon) a stala se tak nejlépe pozorovatelnou vlasaticí tohoto období.

(Pokračování textu…)

Tip na dnešní pozorování – supernova v HCG 68

Čtvrtek 23. Květen 2019

Po květnovém úplňku a následném období dešťů přichází snad konečně čas vhodný pro pozorování. Na obloze se totiž pořád něco děje a byla by škoda to propásnout. V těchto dnech máme po pár měsících zase možnost pozorovat relativně jasnou supernovu, když došlo k výbuchu bílého trpaslíka (Ia) ve 110 miliónů světelných let vzdálené galaxii NGC 5353 v souhvězdí Honicích psů. Ta je zajímavá hlavně tím, že je součástí populární skupiny Hickson 68.

(Pokračování textu…)

Na Slunci opět skvrny

Středa 8. Květen 2019

V úterý odpoledne jsme ukazovali Slunce mezi mraky návštěvníkům na boleslavském Majálesu – krásné skvrny i protuberance. Sváteční ráno 8. května přineslo jasnou oblohu, tak jsem využil volna k opětovné obhlídce Slunce. Po otočce se nám na přivrácenou stranu slunečního disku totiž vrátila velká skvrna, která zde přežívá již několik týdnů a na níž jsme již upozorňovali v článku Velká skvrna se světelným mostem. Tentokrát je následována další pěknou skvrnou, která se před pár dny vyloupla zpoza okraje disku.

(Pokračování textu…)