Archív roku 2020

Kometární okénko – září 2020

Čtvrtek 17. Září 2020

U příležitosti jubilejního dvoustého letošního pozorování vydávám zářijové okénko s poctivou dvacítkou komet. Jestli očekáváte duchařinky nejvyššího kalibru, tak jste na správné stopě. Pokud byste chtěli vidět hezkou jasnou kometu, tak vás tentokrát asi zklamu. Prostě nejsou. Pojďme se tedy podívat, co nám jasné noci kolem novu mohou vůbec nabídnout.

(Pokračování textu…)

Zářijové noci s Marsem

Úterý 15. Září 2020

Babí léto letos přišlo poměrně brzy a rozsáhlá tlaková výše nad střední Evropou vykouzlila na přelomu první a druhé zářijové dekády řadu jasných nocí s podezřele dobrým seeingem. A to jsem musel využít k teleskopickému studiu Marsu.

Na přiloženém obrázku je fotografie Marsu z 13. 9. 2020, jak ji pořídil Roman Hujer na Alšovicích. Celestron EdgeHD 9.25, f/20, (2″ Barlow 2×ED), ZWO ASI224MC, ZWO ASIAIR Pro 1.5beta, Video 5×5min (složeno 5%) kombinace filtrů: UV/IR Cut, L-Pro, Orange a Skyglow.

(Pokračování textu…)

Tip na dnešní pozorování – binokulární supernova

Úterý 8. Září 2020

Po delší době se na nebi objevila jasná supernova, která je i v dosahu menších přístrojů. S jasností kolem 12,5 mag se SN 2020rcq stává snadným cílem i pro velké binokuláry.

(Pokračování textu…)

Obloha v září 2020

Pondělí 31. Srpen 2020

Září začíná pohledem na Měsíc v úplňku. To by nemělo bránit v pozorování planet – a přehlídka Jupiteru, Saturnu a Marsu je skutečně ozdobou pozorovacíchn nocí. Vidět jsou taky Uran a Neptun a ráno jasná Venuše. 6. září po ránu probíhá těsná konjunkce Měsíce a Marsu na ranní obloze. V polovině září přijdou tmavé noci vhodné k pozorování komet a deep-sky objektů. Vzhledem k tomu, že se blíží opozice Marsu, přinášíme na druhé straně PDF mapky také kresbu útvarů na Rudé planetě.

Sezona Marsu začíná…

Čtvrtek 20. Srpen 2020

Nejen kometami živ je člověk, resp. amatérský astronom, kochající se krásami nočního nebe. Již řadu týdnů nám dělá na večerním nebi společnost dvojice plynných gigantů Jupiter se Saturnem, leč jejich výška nad obzorem i při kulminaci oko hvězdářovo v zemích koruny české moc nepotěší. Daleko lépe je na tom letos Mars, plíživě se blížící do opozice se Sluncem, aby nám nabídl nejlepší pozorovací podmínky od roku 2003. Před dvěma lety byl sice kousek blíž, ale podstatně jižněji, navíc na jeho povrchu zuřila celoplanetární prachová bouře. Již jsem letos párkrát na vycházející Mars nějakou optiku zamířil, ale zatím jsem krom výrazné fáze, jasné jižní polární čepičky (SPC) a neurčitých, málo kontrastních albedových útvarů, nic moc zajímavého neviděl. Zlom nastal dnešní noc.

(Pokračování textu…)

Kometární okénko – srpen 2020

Úterý 18. Srpen 2020

Máme tu opět novoluní, už celkem dlouhé a teplé noci, k tomu navíc i optimistickou předpověď počasí na nadcházející dny, tak je nejvyšší čas se podívat, co se děje na noční obloze daleko od světel měst. Na základě pozorování z předchozích nocí přináším poněkud skromné kometární menu. Oproti minulému přehledu se toho moc nezměnilo a když už, tak bohužel k horšímu. Stále je ale co pozorovat!

(Pokračování textu…)

Den a noc na Jizerce 2020

Neděle 16. Srpen 2020

Když jsme se před více než deseti roky domlouvali na vzniku Jizerské oblasti tmavé oblohy, předpokládali jsme, že ji využijeme k propagaci ochrany nočního životního prostředí a smysluplnosti šířit myšlenku správného nočního osvětlování. Naše aktivity se v posledních letech protly s lidmi na podobné vlně z ČSOP Jizerka, a tak vznikla z původně Hvězdičkové noci s jednou přednáškou a pozorováním několika dalekohledy akce Den a noc na Jizerce, která je už cíleně vyhledávána lidmi, kteří mají rádi noční oblohu v Jizerkách a astronomii obecně.

(Pokračování textu…)

Perseidy 2020

Středa 12. Srpen 2020

Přestože tentokrát svítil Měsíc kolem poslední čtvrti již od půlnoci, pozorování Perseid to úplně nebránilo. Trochu nás potrápila oblačnost a i počty spatřených meteorů byly subjektivně nižší, než v jiných letech, ale pořád stálo za to si jen tak lehnout a kochat se.

Z noci 11. / 12. srpna je výše uvedený výřez snímku meteoru ve Velkém vozu. Šlo o takový ten okamžik, kdy celou noc nemůžete zachytit žádný meteor a když už si ke konci pozorování řeknete „Nebudu mířit jen do oblohy, ale zaberu i tu krásnou krajinu a Velký vůz“, tak vám to tam zrovna spadne. Díky i za tuto malinkou mršku. A při prohlížení snímků přes teleobjektiv 135 mm, který snímal komety (nebo spíše nasouvající se mraky), jsem objevil jednu neskutečně šťastnou Perseidu, která začíná a končí prakticky na okrajích tohoto nevelkého pole. Tomu se říká klika.

(Pokračování textu…)