Archív: Srpen 2020

Konjunkce komet za svitu Měsíce

Neděle 2. Srpen 2020

Kometa NEOWISE 31. 7. z Jablonce nad NisouLetošní léto je bohaté na výskyt pěkných komet v severozápadní části oblohy. Slábnoucí velká červencová kometa C/2020 F3 (NEOWISE) se nyní pohybuje Vlasy Bereniky, přičemž nedaleko v témže souhvězdí se nachází ještě stálice letošního roku, pomalu slábnoucí kometa C/2017 T2 (PanSTARRS) a s touto kometou se navíc nyní těsně setkává i kometa C/2019 U6 (Lemmon). To bylo důvodem, proč jsme výjimečně fotografovali komety i za silného svitu Měsíce před úplňkem. A doufejme, že to ještě není vše, protože kometa NEOWISE projde kulovou hvězdokupou M53 a všechny tři komety by mohly jít na konci první srpnové dekády zaznamenat v jednom zorném poli objektivu fotoaparátu.

První se na setkání komety NEOWISE s okolními galaxiemi (především jehlou NGC4565) zaměřil už poslední červencový den Aleš Majer. Snímek je v titulce článku a fotografii doplnil: „Při uklízení jsem narazil na stařičký Sonar 300/4 od Zeisse, tak jsem ho oprášil a zkusil před půlnocí cvaknout kometu doma ze zahrady, než mi zapadla za stromy. Ohonem prochází galaxie NGC 4559 a vlevo dole je „jehla“ NGC 4565.“

(Pokračování textu…)

Obloha v srpnu 2020

Sobota 1. Srpen 2020

S nadcházejícím úplňkem je tu další pdf mapka i s odkazem autora, který jsa zaujat astronomickými zjevy, málem mapku včas neposlal: Neb jsem se včera večer věnoval observaci přechodu Ganymedovu, posléze fotografování komety převeliké a nakonec i snaze spatřiti sněhy olympské na desce Martově, vyhotovil jsem mapku srpnovou až dnes za kuropění. A co kromě Měsíce a komety NEOWISE můžeme pozorovat? Jsou to samozřejmě všechny planety, z nichž ale končí viditelnost Merkuru. Jupiter a Saturn jsou ozdobami oblohy a po půlnoci stihneme i Mars. Ráno a přes den pokračuje viditelnost Venuše. Kromě jasné NEOWISE tu máme pár slabších komet. K setkání těch tří nejlepších dojde koncem první srpnové dekády. Postupně se k sobě přibližují T2 PanSTARRS, U6 Lemmon a F3 NEOWISE. Dráha komet je z druhé strany mapky. V druhé srpnové dekádě nás čeká ubývající Měsíc k novu, maximum meteorického roje Perseid a 15. 8. konjunkce Venuše a Měsíce na denní obloze – mimochodem ve stejný den, kdy bude probíhat naše největší akce pro veřejnost – Den a noc na Jizerce. Ještě upozorníme na 25. srpen, kdy navečer zakryje Měsíc jasnější hvězdu beta Scorpii, která kolem 20:30 SELČ jakoby zmizí z modré oblohy, jak ji zakryje neosvětlená polovina Měsíce. Výstup zpoza osvětlené strany očekáváme kolem 21:40.