Zprávy z pozorovatelny Javorník (2)

Do výbavy pozorovatelny přibyl další přístroj refraktor Bresser Messier AR127L (127/1200). Samozřejmě je určen primárně na planetární pozorování. Níže je fotografie Jupiteru ze dne 2. 4. 2014. Snímek je složenina z videa pořízeného právě přes refraktor AR127L kamerou ASI120MM v kanálu G. Bohužel u většiny snímků dochází při zpracování v Registaxu k cibulovému efektu a nevím, jak se toho zbavit.

Jupiter z Javorníku, Jiří Kapras
Jupiter 2. 4. z Javorníku, foto: Jiří Kapras

Ve středu 16.4.2014 jsem jel nejdříve do Turnova na hvězdárnu, kde se plánovala „planetární párty“. Musím uznat, že pohled na Jupiter přes refraktor 150/2250 byl úchvatný a bylo vidět mnoho detailů i když nebyly úplně ideální podmínky navzdory křišťálově čisté obloze. Příště se musím pokusit o nějaké video. Nicméně jsem se po čase s kolegy rozloučil a vyrazil na Javorník.

Po krátkých přípravách se zprovozněním pozorovatelny jsem se nejprve jal pozorování Jupiteru. Rudá skvrna už byla dobře patrná a celkově bylo vidět dost podrobností. Vzduch se trochu uklidnil. Nebylo to takové pokoukání jako v Turnově přes tu 150, ale nebylo to vůbec špatné. Bresser je slušný dalekohled.

Potom už jsem zaměřil pozornost na vystupující Mars. Obětoval jsem vizuální pozorování a jenom jsem fotil. Videí jsem udělal celkem dost a zde je jeden vzorek:

Jupiter z Javorníku, Jiří Kapras
Mars 16. 4. z Javorníku, R127/1200, Barlow 2x,
ASI120MM, foto: Jiří Kapras

6 komentářů k “Zprávy z pozorovatelny Javorník (2)”

 1. martin.gembec Says:

  Další skvělé pozorování, díky Jirko! Alespoň vím, proč jsi tak brzo odjel, což mě překvapilo. Podmínky se výrazně zlepšily i v Turnově, takže to byla pecka, ale uznávám, že mít vlastní pozorovatelnu a hračky, jako tam máš, taky bych odjel, nebo dovezl hračky do Turnova 🙂 Na cibuli se poptej po Astrofóru, už to tam řešili a snad i vyřešili, někdo ho má a někdo ne. Možná by věděl i Luděk Hamr, ten ho míval největší.

 2. Pavel Vála Says:

  Petzvalův aplanatický objektiv má výbornou kresbu v celém zorném poli, ale horší barevnou aberaci obdobnou u achromatických dubletů objektivů cca s
  f/10. Je to daň za rozdílný rozptyl barev v ohnisku objektivu (cibulový efekt).
  Běžně použitá skla u obou členů objektivu neumožní snížit barevný index v daném rozsahu spektra. Pro plošné objekty (Měsíc, planety) je vhodné i použít filtr ořezávající oblasti IR a UV spektra.

 3. martin.gembec Says:

  Jirko, jestli je to tak, jak píše Pavel, půjč si od Aleše nějaký filtr na potlačení barevné vady, používal ho když jsem s ním pozoroval. Třeba to bude lepší.

 4. Pavel Vála Says:

  Martine,, když jsi pozoroval u mne Saturna, tak jsi se díval též přes filtr potlačující barevnou aberaci. A tvé hodnocení bylo přívětivější…

 5. martin.gembec Says:

  U tebe ty planety byly úžasné, rádi na to vzpomínáme. Tehdy to pro nás byla špička.

 6. Jiří Kapras Says:

  Ahoj Pavle, už přestaň fantazírovat. Jak jsi přišel na to, že to je Petzval? A mohu upozornit, že cibulový efekt se objevuje i při snímání přes Newton. A filtr fringe killer mám na Bresseru nasazený! Přestaň dělat astronomii z gauče a přijď mezi nás :)!