Vánoční kometa přichází

Na ranní obloze se ukázala hezká kometa. Nenechte si ji ujít! Jmenuje se C/2013 US10 (Catalina) a bude nám dělat radost ještě pár měsíců. Pokud by se vyjasnilo jako třeba dnes ráno (28. 11.), vemte triedr a zkuste si ji před svítáním mezi 5. a 6. hodinou vyhledat nad jihovýchodním obzorem. Stačit by k tomu měla mapka od Aleše.

Od loňského podzimu, kdy jsem ji naposledy pozoroval, hezky zjasnila. Toulala se jižní oblohou a prosmýkla se kolem Slunce, aby se nám v plné kráse ukázala právě v čase vánočním. Zatím není vidět pouhým okem, ale už malý triedr ukáže i přes svit Měsíce hezkou mlhavou hvězdičku podobnou kulové hvězdokupě. Vzal jsem na ni dnes ráno Canona 15×50 IS a nešlo si ji s ničím splést. Ohon zatím nebyl znát ani v binaru 48×125, ale podmínky její viditelnosti se budou nadále zlepšovat, tak uvidíme, co nakonec předvede.

Doufejme, že bude v dalších dnech přát počasí. Kdo si přivstane, neprohloupí. Pochlubte se v komentářích, kdo už ji také viděl.

Vic KaL ◊!

podrobnější mapka – prosinec PDF

C/2013 US10 Catalina mapka prosinec

3 komentáře k “Vánoční kometa přichází”

 1. Ales Says:

  Při jediném jasném ránu za poslední období, kdy kometu pozoroval Vic na Kopanině jsem byl bohužel pracovně zaneprázdněn, ale dnes ráno se na moji stranu přiklonila fortuna a kometu jsem konečně spatřil a dokonce z pohodlí domova. Shodou okolností jsem dnes vstával v 6.00 neboť jsem musel jít na odběr krve k lékaři a při pohledu z okna jsem zjistil, že nad jihovýchodem je protrhaná oblačnost. Zatímco přes Měsíc pluly cáry mraků a jinde bylo nebe „zadekované“, Jupiter, Mars i Venuše na mě svítili z jasné oblohy. Rychle jsem sáhl po triedru 10×60 a otevřel okno. Pohledem na mapku v mobilu jsem zjistil, že kometa je stále za mrakem, ale ten se během pár minut na chvíli odsunul a tak jsem mohl podle Venuše a Spici vyhledat Kapa Vir a nedaleko pod ní i kometu. Na blednoucí obloze to byla sice nevýrazná mlhavá hvězdička, ale alespoň jsem ji viděl. Doufejme, že počasí příštích dnů bude přívětivější i na delší pokoukání větším přístrojem.

 2. Vic Says:

  Dnes ráno opět spatřena.
  Dal jsem si budík na pátou, ve čtvrt na šest jsem už byl na kopci u Suchých skal a hned na to jsem ji v triedru 15×50 uviděl. Podmínky nebyly úplně ideální (Měsíc v poslední čtvrti a jemná vysoká u obzoru), to ale vůbec nevadilo. Odhadl jsem ji na 6,5 mag, Dia 5′, DC 5. Okem byla vidět v těch místech jen Syrma (4,1 mag).
  Hezký pohled byl nakonec i na konjunkci Měsíce a Jupitera (se třemi měsíčky, Ganymedes byl schovaný za planetou), kdy se oba krásně vešly do zorného pole triedru.

 3. Ales Says:

  Připojuji se k reportu Vice – dnes ráno jsem kometu opětovně též pozoroval. Na rozdíl od něj mám situovaná okna obývacího pokoje na JV (na Černou Studnici), takže nemusím nikam jezdi a stačí mi pohled z domova. Budík mě vytáhl z postele v 5.30 a o pět minut později jsem již pročesával oblohu triedrem Delta 15x70ED. Kometu jsem našel okamžitě zametáním jako jasnou mlhavou kuličku. Poté jsem vyzkoušel, že je na městské obloze v pohodě vidět jako rozostřená hvězdička i v triedrech WO 7x50ED a Celestron 8×42. Když popolezla trochu výše, položil jsem na parapet vystlaný polštářem APO refraktor 120/900 a při zv. 69x (TV Ethos 13 mm) to již byla mohutná mlhavá koule, dost kondenzovaná, ale úplně bodové jádro jako se jeví při malém zvětšení v triedru nemá (DC 5-6). Kometu jsem v 7x50ED pozoroval až do 6.32 SEČ kdy mi na světlající obloze zmizela z dohledu. Konjunkce Měsíce s Jupiterem ranní atmosféru příjemně dokreslila.