Kometa roku 2015

Tak jako v předchozích letech, je tu tradiční kometární rekapitulace. Ač to loni s výhledem na rok 2015 moc dobře nevypadalo, nakonec to byl rok docela bohatý.

Ve svých záznamech z celkových 255 seancí, které ale nebyly vždy věnovány kometám, jsem napočítal dohromady 668 pozorování vlasatic, z čehož 558 jich bylo pozitivních. To je oproti roku 2014 více než dvojnásobný nárůst. Celkem jsem viděl 40 různých komet, z toho bylo 27 úplně nových.

Nelze začít jinou než famózní C/2014 Q2 (Lovejoy). Byla tu s námi od loňska a vydržela po celý rok. Celkem mám u ní už 186 záznamů a věřím, že ještě nějaký přidám. Od ledna, kdy byla viditelná pouhým okem, už citelně zeslábla, z nebeské scény ale ještě neodchází.

Přes Silvestra se přenesla i zajímavá 15P/Finlay, která pak na začátku roku i pěkně zjasnila během nečekaného outburstu.

Novou stovku zářezů na mém okulárovém výtahu začala v únoru slabá periodická 201P/LONEOS. Moc dlouho se ale neohřála. Ve stejnou dobu se objevila i C/2014 W11 (PanSTARRS), která sice také nepatřila k nejjasnějším, pozorovat šla ale až do dubna. Podobně na tom s jasností i pozorovatelností byla ještě 32P/Comas Solà.

Zkraje roku se dala ještě vyhledat i legendární 17P/Holmes po jednom z dalších, tentokrát už menších výbuchů. S jasností kolem 15 mag ale už takovou parádu jako v roce 2007 bohužel nepředvedla. Podařilo se mi zaznamenat i 110P/Hartley, ale také jen na hranici viditelnosti v 16″ dalekohledu.

Na jaře byla ještě v dosahu C/2013 A1 (Siding Spring), ale to už přišly tři docela jasné kometky s názvem SWAN ve jménu. První byla C/2015 C2 (SWAN), kterou se mi podařilo spatřit jako jednomu z mála na severní polokouli za obtížných podmínek za soumraku nízko nad obzorem jen jedinkrát. Druhá se jmenovala C/2015 F3 (SWAN) a ač byla značně difúzní, pozorovat se dala celkem snadno. K ní se přidala do třetice ještě C/2015 F5 (SWAN-Xingming). Na druhou stranu se mi bohužel nepodařilo ulovit zbytky po rozpadající se kometě C/2015 D1 (SOHO), ale tak už to chodí.

Po šesti letech jsme se mohli podívat v dubnu znovu na pěknou navrátilku 22P/Kopff, která na obloze vydržela až do podzimu, a v květnu na nás znovu vykoukla nízko nad jihem po dalším outburstu bláznivá 29P/Schwassmann-Wachmann.

Ještě do prázdnin jsem stihl během jedné noci zalogovat hned tři nové komety: C/2012 F3 (PANSTARRS), C/2011 KP36 (Spacewatch) a C/2015 F4 (Jacques). Ta poslední se nakonec vyklubala v pěknou vlasatici druhé poloviny roku a zaznamenala hned 58 pozorování.

Další červnová noc přinesla opět trojici kometek, ale zatímco 88P/Howell se následně dočkala 18 pozorování, u zbylých  218P/LINEAR a C/2014 Q1 (PANSTARRS) zůstalo jen u jediného, u posledně jmenované navíc extra obtížného.

Druhá polovina roku začala s dvojicí periodických ledových hroud 57P/du Toit-Neujmin-Delporte a 141P/Machholz, k nim se vzápětí přidaly další dvě pěkné, které ukázaly i ohony: C/2014 S2 (PANSTARRS) a 67P/Churyumov-Gerasimenko. Obě nás těší svojí krásou až do teď. Panstarrska díky své šikovné poloze má už v mém deníčku 66 záznamů a to zdaleka ještě nekončíme.

V srpnu bylo sice jasno, ale podmínky k pozorování tak bídné (zákal), že jsem nestihl ulovit zajímavou C/2015 P3 (SWAN), což mi bylo docela líto. Vidět ale byla třeba C/2014 N3 (NEOWISE) nebo C/2013 X1 (PANSTARRS), která už nyní má u mě necelou čtyřicítku pozorování a stále nám zjasňuje, což vkládá slušné naděje do roku 2016.

Aby těch komet PanSTARRS nebylo málo, v září se dostala do dosahu našich malých přístrojů i C/2014 W2 (PANSTARRS) a chvíli tu ještě bude. To 205P/Giacobini se ukázala jen krátce. Spatřit bylo ještě možno i slábnoucí dříve jasnou návštěvu z jižní oblohy C/2015 G2 (MASTER) nebo C/2013 V4 (Catalina), která ale nikdy přes 15 mag moc nezazářila.

I říjen přinesl nové objekty hlavního zájmu. Obě kometky byly periodické, konkrétně šlo o 61P/Shajn-Schaldach a 19P/Borrelly. A ani v listopadu jsem nepřišel zkrátka, když přibyly zase dvě vracející se. Jedna stará (10P/Tempel) a druhá mladá (318P/McNaught-Hartley). Aby toho nebylo málo, tak se k nim ještě přidala slaboučká C/2014 A4 (SONEAR).

Jasná kometa teprve měla přijít. Ano, mám na mysli dlouho očekávanou C/2013 US10 (Catalina), kvůli které vstáváme každé na počasí slušné ráno už od konce listopadu. Pouhým okem jsem ji zatím nespatřil, ale i v dalekohledu na ni je hezký pohled, když ukazuje hned dva ohony.

Závěrečný měsíc roku byl na pěkné nové vlasatice i přes nepřízeň počasí také docela bohatý. Nejprve zase dvě s P/ za číslem (230P/LINEAR a 329P/LINEAR-Catalina), pak hned stará známá 81P/Wild, po ní ještě čerstvě objevená C/2015 X8 (NEOWISE) a před uzávěrkou to na poslední chvíli stihla třetí prosincová lineárka – 249P/LINEAR. Ta završila sledované období jako moje 127. kometa.

Rok to tedy byl rozhodně úspěšný. Okem byla nakonec vidět jen jedna, na triedr se ale také několik pěkných vlasatic našlo. Některé předvedly i hezké ohony. Kometou roku byla bez debat loňská Vánoční kometa C/2014 Q2 (Lovejoy), druhé místo si zaslouží ta letošní sváteční – C/2013 US10 (Catalina). O třetí post se v samém závěru popraly C/2014 S2 (PANSTARRS) a C/2013 X1 (PANSTARRS) – první byla na cílové čáře o malý kousek vepředu, druhá má ale větší výdrž a ukáže, co umí, v roce příštím.

Spolu s dalšími očekávanými a možná i nějakými hezkými novými ocasaticemi se jistě můžeme těšit na rok 2016. Věřím, že po kometární stránce nezklame.

A co vy? Která vám se letos nejvíce líbila? A na co se těšíte napřesrok? Podělte se v komentářích pod článkem. Ať žije rok 2016!

Vic KaL ◊!

2 komentáře k “Kometa roku 2015”

 1. Marek Biely Says:

  Pěkně sepsáno. 🙂
  Já mám první trojici roku 2015 v úplně stejném pořadí jako ty, přičemž jediná okem viditelná kometa roku, C/2014 Q2 (Lovejoy), vyhrála zcela bezkonkurenčně. C/2013 US10 (Catalina) si to u mě zachránila silvestrovským ránem, ale i přes poměrně špatné pozorovací podmínky nebyla těžko spatřitelná. No a C/2014 S2 (PanSTARRS) je jednoznačně překvapení celého roku, to bez debat… Měla dosáhnout nějakých 15 mag a má teď asi 9 mag.
  Nejtěžší pozorování bylo určitě u komety C/2015 C2 (SWAN), již jsem dokázal odpozorovat taktéž, ale bylo to opravdu na hraně, spíš jsem tam jen něco tušil, a to při skvělých pozorovacích podmínkách. I ostatní SWANky (myslím tím jak C/2015 F3, tak C/2015 F5), byly velmi náročné. To C/2015 P3 (SWAN) nikdy nezjasnila do mého dosahu.
  Potěšily i komety 15P/Finlay a C/2015 F4 (Jacques), zato jsem nikdy nespatřil kometu 88P/Howell, což rozhodně bylo v mých silách, ale nějak se to nesešlo, takže budu muset počkat do dalšího návratu.
  Na závěr roku jsem kromě té C/2013 US10 (Catalina) spatřil i C/2013 X1 (PanSTARRS), ale ta do února ještě trochu zjasní, takže si snad nějaká další pozorování u této komety ještě připíšu. A nebyl bych to já, kdybych ji nezkusil nízko na ranní obloze ve druhé polovině května poblíž maxima jasnosti. 🙂 Moc šancí si sice nedávám, ale uvidíme…
  Jinak rok 2016 pro malé dalekohledy bohužel nevypadá příliš nadějně, kromě těch dvou komet PanSTARRS a Cataliny tu nemáme nic oslnivého, snad ještě 252P/LINEAR, ale to bude tak na hraně. Na konci roku přiletí historická kometa 45P, to bude určitě dost zajímavé, ale děsím se toho, co bude předtím, tedy na komety prázdné léto a podzim. I když, ještě pořád může být něco nalezeno…

 2. martin.gembec Says:

  Já jako příležitostný fotograf komet mám celkem jasno. Na celé čáře vyhrála Lovejoy, kterou jsem na vynikající tmavé obloze viděl okem, velkým triedrem a zachytil na krásných fotografiích. S velkým odstupem bych zmínil další, tedy Catalinu a obě PanSTARRSky, které jsem bohužel ignoroval a dostal se k nim až koncem roku. Kolem třetího místa bych ještě u sebe viděl poměrně unikátní fotografický počin v podobě fotky okolí jádra komety C/2014 Q1 (PanSTARRS), kterou jsem zachytil z turnovské hvězdárny na konci června. Během roku jsem tak fotograficky zdokumentoval 7 různých komet. Není to mnoho, víceméně jsem tak doširoka rozkročen nad dalšími objekty k pozorování a focení a přes další aktivity jsem se asi ke slabším kometám nedostal. Uvidíme tedy v roce 2016, zkusím dát do kupy techniku i mysl a vydat se za kometami častěji, pokud to bude možné. Vic má v tomhle nespornou výhodu, že může využít i noci, kdy normální smrtelník spí.