back

Kometa C/1999 T1 (McNaught-Hartley)

Astronomické události
 

Nemusím zastírat, že jsem se tuto kometu také pokusil pozorovat, ale posuďte sami, jak to dopadlo. Tady je moje zpověď z 29. ledna.
Tak jsem dnes před třetí přinutil sám sebe abych vyrazil na druhý konec města za tmavou oblohou. Když jsem na kole dorazil, bylo něco před třetí. Protože to, že jsem nezmrzl cestou nebyl jenom pocit, mohl jsem začít pozorovat. K mému překvapení se začalo skoro ihned zatahovat a tak jsem aspoň rychle vybalil foťák a udělal dva snímky. Při focení toho druhého mi okrajem záběru prolétl sporadický meteor. Jestli na té fotce aspoň kus bude, tak to by bala skvělá náhoda. Jinak tu kometu C/1999 T1 jsem pomocí triedru 10x50 spíš neviděl, než viděl. Jen občas se mi zdálo že tam skutečně něco je. Uvidím co fotka. Jinak mám pocit, že pokud vidět byla, tak měla asi 8.6 mag...
Co vám budu povídat. Nespal jsem, málem jsem umrzl :-) Meteor byl na vyfocení ještě moc slabý a kometa na fotce nebyla. Prostě "úspěch". Ale...

Napsal mi Jakub Kencl a poslal dost zajímavé snímky souhvězdí Herkula z 25. února 2001.

Byl jsem šťasten, když mi napsal, že už si postavil vlastní paralaktickou montáž s ručním pohonem. Na první pokusy to není vůbec špatné. Výsledek posuďte sami. Nejprve zde máme fotku Orionu s 50 mm objektivem a pak s tím samým objektivem i fotku Herkula, kde se kometa nacházela. Ale tu zde nehledejte, dobře je vidět až na fotce úplně dole objektivem 135 mm.

Krásná fotka Orionu od Jakuba Kencla
Krásný snímek souhvězdí Orionu je myslím dostatečným důkazem Jakubova umění :-) Nádherně udělané a popsané fotky...

Záběr souhvězdí Herkula od Jakuba Kencla
A nyní už souhvězdí Herkula z 25. února 2001. Na tomto záběru byste kometu ještě těžko hledali :-)

Na fotkách jsme skutečně našli inkriminovaný objekt. Víte, každá kometa nemá mlhavou komu rozměrů Měsíce na nebi a ohon přes půl oblohy. Tyhle slabé, ale naprosto běžné komety bývají spíše podobné hvězdám. Jen v dalekohledu se jeví jako mlhavé skvrnky, někdy s krátkými ohůnky.

Snímek jakuba Kencla, na němž je dobře vidět kometa C/1999 T1 (McNaught-Hartley) vyfotografovaná 25.2.2001
Na tomto snímku exponovaném Jakubem 25. února 2001 je již kometa nepřehlédnutelná jako "hvězdička", která tam být nemá. Označeno čárkami.

Jakub Kencl a jeho komentář: "C/1999 T1 (McNaught-Hartley), 25. 2. 2001, 2:40 - 2:50 SEČ, Praktica BC 1, Obj. 2,8/ 135 mm, expozice 10 minut, Fuji Superia 800 ASA, sken z negativu 2700 pxl/inch (dpi), pointováno hen tým oným bazmekem s ručním pohonem :-)"

Líbí se Vám snímky Jakuba Kencla? Pak neváhejte a navštivte jeho osobní galerii !

 

back   Astronomické události