back Geminidy 1999 Astronomické události

Geminidy měly maximum 14. prosince 1999 asi v 11:00 UT (bývá zvykem v astronomii udávat čas úkazu ve světovém čase (UT). Náš středoevropský je vůči němu o hodinu a v létě o dvě napřed). Ale protože maximum je poměrně rozsáhlé, lze pozorovat i 24 hodin kolem maxima velké množství meteorů.

Rozhodl jsem se pozorovat 14. prosince po půlnoci, neboť ráno se mělo zatáhnout, což se k neštěstí některých pozorovatelů také stalo.
Vlezl jsem si alespoň, jako obvykle když jsem v Č. Budějovicích, na balkón naší Koleje č. 2. S výhledem na jih a příznivou teplotou kolem 0 stupňů Celsia jsem mohl být spokojen, stejně tak s oblačností, protože bylo až neobvykle jasno. (No po jedné hodině ráno se začala nasouvat fronta a bylo po pozorování). Nejprve jsem s kamarádkou pozoroval před půlnocí asi půl hodiny jen tak pro zábavu. Napočítali jsme cca 15 meteorů.
Po půlnoci, v 0:05 SEČ jsem se do toho opřel naostro a pozoroval bez přestávky až do 1:00. Geminidy mně fascinovaly svou relativní pomalou rychlostí oproti střílejícím Leonidám. Však také létají na meteory nezvykle pomalou rychlostí 35 km/s a také jejich původce je zvláštní. Není to totiž kometa, jak je obvyklé, ale asteroid Phaeton! Je ale možné, že se jedná o vyhaslou kometu, neboť jádro komety se každým obletem Slunce vyčerpává a mnohé dnes známé planetky mohou být takovými neaktivními kometárními jádry ...
Během výše uvedeného období jsem zaznamenal 36 Geminid a 5 sporadických meteorů. Tři z nich vylétaly jakoby z Býka, takže nevylučuji, že se jednalo o jakési Tauridy .. Tři geminidy byly opravdu nádherné. Velice jasné meteory si to vždy šinuly pomalu po obloze zanechávajíce za sebou stopu červenavé barvy. Jasnost těchto tří Geminid jsem odhadl na -3 mag, -1.5 mag a -1 mag.

Pozorování o této noci bylo velmi úspěšné. Celkem jsem viděl přes 50 meteorů a bylo konečně také jasno s MHV přibližně 5.5 mag.

Další podrobnosti o meteorickém roji Geminid hledejte na: http://comets.amsmeteors.org/meteors/showers/geminids.html

Další pozorování meteorů z roje Geminid jsem uskutečnil také o rok později - v prosinci 2000.


back   Astronomické události