back Leonidy 2000 Astronomické události

Každý rok se naše planeta v období kolem 18. listopadu setkává s proudem prachových částic, které po sobě podél své dráhy zanechala kometa Tempel-Tuttle. Když pak tato nepatrná prachová zrnka vletují rychlostí přes 70 km/s do atmosféry, pozorujeme při jejich zahřátí a vypaření tzv. padající hvězdu - meteor. Jestliže padá více meteorů v poměrně krátké době a stopy po nich se sbíhají v jednom místě oblohy, tzv. radiantu, hovoříme o meteorickém roji. Letos se jich očekává nejvíce 18.11. kolem 4:44 SEČ, kdy jich má padat něco mezi 100 až 400 za hodinu. Pozorování ale bude rušit svým svitem Měsíc nacházející se nedaleko radiantu v souhvězdí Lva.

Leonidy jsou typické především tím, že každých 33 let lze pozorovat tzv. meteorický déšť. (Je to dáno tím, že mateřská kometa roje Leonid, Tempel - Tuttleova, se ke Slunci vrací každých 33 let). Jedná se o jeden z nejvzácnějších a nejúžasnějších astronomických úkazů. Meteorů padá najednou tolik, že za hodinu byste napočítali minimálně 1000, ale klidně i přes 10 000 padajících hvězd. Zkuste si pak něco přát :-)

Předpověď letošního maxima a počtu meteorů za hodinu se opírá o loňskou veleúspěšnou předpověď pánů Davida Ashera a Roberta H. McNaughta. Ta vychází ze zakreslení proudů částic roje v předchozích obdobích návratu komety Tempel - Tuttel. Z nich ale také vyplývá, že letošek není z hlediska naděje na pozorování meteorického deště nijak příznivý. Lepší by to ale mohlo být o rok později, jak naznačují příslušné obrázky.

   Proudy částic roje Leonid v roce 2000 dle Ashera & McNaughta         Proudy částic roje Leonid v roce 2001 dle Ashera & McNaughta
David Asher & Robert H. McNaught (copyright 2000, all rights reserved)

Jednotlivé elipsy znázorňují proudy částic, kterými prošla Země v uvedených letech. Čím více se Země pohybuje blíže středu elipsy a čím mladší je proud, tím nadějnější situace pro pozorování deště Leonid. Nejhustší deště byly zaznamenány v letech 1799 a 1833, nejsilnější v r. 1966 (40 meteorů za sekundu !!!). (Dlužno dodat, že předpověď pro rok 1999 podle těchto grafů vyšla fantasticky přesně. Maximum nastalo přesně v danou dobu, jen počet meteorů byl asi pětkrát vyšší, než se očekávalo).

Jak to probíhalo ...

16. 11. 20:00 SEČ - Počasí není nejpříznivější. Noc z 16. na 17. 11. má být dosti zatažená a vzhledem k tomu, že během pátku a v noci na sobotu (17. / 18. 11.) má přecházet další studená fronta, nelze vyloučit, že kromě západních Čech bude také zataženo. Aktivita roje už nicméně vzrůstá, jak naznačují měření meteorického radaru v Ondřejově.

17. 11. 2000, 14:00 SEČ - Počasí prakticky znemožnilo jakékoli pozorování Leonid v noci ze 16. na 17. listopadu. Aktivita roje zatím není moc vysoká, asi do 20 meteorů/hod. Na 17. 11. 8:50 SEČ bylo předpovězeno jedno podružné maximum, v němž meteorický radar v Ondřejově skutečně zaznamenal krátkodobý nárůst aktivity roje. Nicméně jednalo se prý o krátké stopy slabých meteorů.
Počasí v noci 17. / 18. 11. bude ovlivněno přechodem studené fronty. Šance na protrhání oblačnosti za frontou alespoň nad ránem je však minimální. Přesto to zkusíme...

18. 11. 2000, 00:00 SEČ - Počasí je přeci jen přívětivější, především na střední a severní Moravě už by se dalo něco pozorovat. V Čechách dokonce prší, ale škoda že nemáme hlášení z oblasti západních Čech, kde je oblačnosti přeci jenom podstatně méně. Tak pozorujte...

18. 11. 2000, 6:00 SEČ - Na Moravě spatřili několik meteorů jinak bylo úplně zataženo. Ve 4:47:30 jsem zaznamenal při kontrole množství oblačnosti krátký záblesk jako při bouřce. Pokud se jednalo o bolid přes mraky, musel být velmi jasný. Právě poslouchám zvukový signál radaru v USA, na němž lze v průměru každých 10 sekund identifikovat jeden meteor ..

18. 11. 2000, 18:00 SEČ - První hodnocení předchozích nocí je jasné, škoda že nevyšlo počasí, málokdo vůbec něco viděl. Přesto nastalo velmi pěkné maximum, způsobené proudem prachových částic uvolněných kometou Tempel-Tuttle při jejím návratu v roce 1733. Mezi 3:00 až 6:00 SEČ padalo až 350 meteorů za hodinu, jak to mohli pozorovat například lidé na Kanárských ostrovech.
Podružné maximum pak nastalo také mezi 9:00 a 10:30 SEČ, kdy pozorovatelé v Americe napočítali až 55 meteorů za hodinu. Měření meteorického radaru v Ondřejově však ukazuje, že mělo v tuto dobu být vidět meteorů více, snad až 400 / hod.
Doufejme na závěr, že přeci jen trochu vyjde počasí, a také my v ČR ještě uvidíme pár letošních Leonid.

19. 11. 2000, 2:30 SEČ - Konečně bylo zcela jasno, ostatně úplně stejně jako na loňské Leonidy. Vydali jsme se opět asi 1 km JZ za České Budějovice a zde si udělali na malé silničce pozorovatelnu. To se ukázalo být v 0:50 poněkud nebezpečné, když se na nás řítil automobil, ale vše dobře dopadlo. Těžko však říct, co si pomyslel řidič, když viděl na kraji cesty v dekách zabalenou postavu mávající na něj baterkou. Ale zpomalil :-) Kromě toho kolem nás, stejně jako včera kroužila černá kočka, a dokonce si i vlezla do mé tašky, ale jinak proběhlo pozorování v pořádku.
Mezi 0:00 a 1:30 jsme napozorovali 21 meteorů. Z nich bylo 8 Leonid a 4 sporadické. Dalších 8 jsme zařadili s vysokou pravděpodobností mezi Severní a Jižní Tauridy. Zajímavé bylo hlavně to, že Tauridy padaly převážně mezi 1:03 a 1:21 (tři mezi 1:13 a 1:15). Jinak nejjasnější byla Leonida, která zasvištěla od Kasijopeje do Labutě. Dráha tedy byla asi 40 stupňů dlouhá a jasnost jsme odhadli na -3 mag. Frekvence Leonid byla tedy letos 19. 11. nižší než loni, přesto, zvláště díky Tauridám, bylo pozorování docela úspěšné.

Jak jsme neviděli Leonidy 2000
"Navrhuji pozměnit program. Místo padajících hvězd budeme počítat ty co se nehejbou" prohlásil kamarád Martin Diviš (na fotce s dalekohledem), když zkoumal zatažené nebe :-)

Další podrobnosti o meteorickém roji Leonid hledejte na: http://comets.amsmeteors.org/meteors/showers/leonids.html

Listopadový roj Leonid jsem pozoroval také v letech 1998 a 1999.


back   Astronomické události