back Leonidy 1998 Astronomické události

Leonidy jednou za 33 let poskytují meteorickou podívanou a nebylo vyloučeno, že tomu tak bude už v roce 1998, neboť minulý velmi bohatý meteorický déšť nastal v roce 1966.
Maximum bylo předpovězeno na 17. listopad večer, ale mnohem významější bylo mimořádné maximum jasných meteorů a bolidů které nastalo již 17. 11. ráno.

Právě v tomto roce se projevily všechny nepříznivé vlastnosti, které mně v této době mohly z astronomického pohledu potkat. Neuvědomoval jsem si význam Leonid, nikdy jsem se meteory nezabýval. Nenapadlo mne si 17. 11. přivstat, ale tuto druhou chybu "naštěstí" vykompenzovala třetí - měli jsme zataženo.
17. listopadu ráno nastalo neočekávané poměrně rozsáhlé maximum jasných meteorů a bolidů Leonid. Šťastlivci, zvláště na Moravě zažili opravdu úchvatné divadlo, kdy za hodinu padalo přes 300 meteorů a z toho snad třetina byly jasné meteory ..

Beznadějně zatažená obloha v Č. Budějovicích se přeci jenom začala kolem půlnoci ze 17. / 18. 11. jasnit. Od zenitu k 30 stupňům od východního obzoru se vyjasnilo natolik, že se dalo vidět hvězdy téměř až k souhvězdí Lva. Nejdůležitější pozorovací zážitek z Leonid 1998 tak pro mne nastal po půlhodinovém marném čekání. V 0:31 proťal oblohu od východu směrem k pólu bolid jasnější -5 mag. Byl to pro mne neuvěřitelný zážitek. Žlutooranžová koule prolétla, za sebou nechala stopu a za letu jakoby prskala na všechny strany. Toť bylo vše. Zklamán i potěšen, ale především odhodlán pozorovat v roce 1999 o to intenzivněji, jsem pozorování zabalil. Jak to o rok později dopadlo? Leonidy 1999 jsem si ujít nenechal ...

Leonidami se pochopitelně zabývá mnoho jiných stránek, takže začněte třeba zde: http://comets.amsmeteors.org/meteors/showers/leonids.html


back   Astronomické události