back Zatmění Měsíce v roce 2003 Astronomické události
 

K 7. dubnu 2004 konečně přibyly také snímky z úplného zatmění Měsíce 9. listopadu 2003.
Počasí úkazu přálo. I přes silný vítr bylo alespoň teplo a tak jsem nafotil celý začátek zatmění jak jednotlivými expozicemi přes 135-mm objektiv s 2x telekonvertorem, tak přes objektiv 28 mm s expozicí 3,5 hodiny. Výsledky jsou asi maximem, jakého přes fotoaparát současný mohu dosáhnout...

kompozice zatmění

animaceNa této sérii expozic je pozoruhodný začátek. První snímek je za úplňku, druhý při polostínovém zatmění a teprve třetí na počátku "klasického zatmění", tedy v plném stínu, které je již okem snadno patrné. Zdá se, že fotoaparát odhalil i polostín, neboť první dva snímky jsou oba expozicí 1/1000 s.
Poslední záběr úplného zatmění je expozicí asi 3 sekundy. Barva tohoto zatmění byla velmi zvláštní. Řadím jej mezi ta nejhezčí, co jsem doposud viděl.

expozice Tři a půl

Snímek vznikl 8. - 9. 11. 2003 od 23:15 do 2:45 SEČ. Film Fuji 200 ASA byl exponován 3,5 hodiny (!) přes 28-mm objektiv při cloně 16.

Paradoxní je, že jsem na něj vyplýtval asi tři políčka filmu, protože se mi na počátku expozice rozbila drátěná spoušť. To že zde obrázek vidíme je dáno tím, že jsem doběhl pro kus lepenky a drátu a stisklou spoušť zakryl a zadrátoval. Na třetí pokus to drželo :-)

kompozice zatmění od Honzy Špuláka

Podobně jako jsem vytvořil kompozici snímků já (nahoře) udělal takové snímky i Honza Špulák z Liberce. Na fotkách je vidět lepší kresba, jakou umožnil výborný objektiv Sigma 70-200 f2,8. Ohnisko 200mm + telekonvertor 2x.

 

16. 5. 2003

Zatmění nastalo při pohledu ze středu Evropy tak, že úplná fáze začala zhruba právě tehdy, když Měsíc zapadal a svítalo.
Bylo to velice efektní vidět Měsíc částečně zatmělý, jenž postupně mizel na modravém nebi za svítání. Mnoho nádherných fotografií přineslo 486. číslo IAN.

 

9. 11. 2003

Jedno z velmi zdařilých pozorování. Na většině našeho území bylo jasno a pozorování kazila jen mlha, jež se místy vytvářela.

8. listopadu, 21:00
Křišťálově jasná obloha láká k pozorování zatmění v nadcházející noci.

8. listopadu, 22:15
Vyhlídky trochu kazí velmi silný vítr, skoro nejdou otevírat dveře ven z domu.

8. listopadu, 23:55
Kolem Měsíce se vytváří dvojitá "studánka" s náznakem duhových barev, asi nějaký zákal ve výšce.

9. listopadu, 1:00
V Jablonci pořád vše podle plánu. Jediné s čím sem nepočítal je opravdu silný vítr. Zatmění se mi jeví jako velmi světlé.. už vzhledem k průchodu blízko okraji stínu půjde asi fotit krátkými expozicemi.

9. listopadu, 1:20
V Brně se jim zdá zatmění docela tmavé... hmm. Tak to nevím, každopádně oni maj na to jistě větší dalekohled, aby to zjistili přesněji :-) Úžasně se zvýšila MHV!

9. listopadu, 1:50
Zatmění je parádní. Mám pocit, jakoby bylo jiné než znám. Asi si to už nepamatuju. Tentokrát mi totiž Měsíc přijde u okraje dost sivý s nádechem modré a uvnitř jde krásně do červena.

9. listopadu, 2:37
Byla to nádhera. Jasno, větrno, Měsíc hýřil barvami - od cihlově červené přes okrově hnědou k sivomodré až do šedobílého proužku při okraji. Jen tak dál...

9. listopadu, 4:15
Spát sem nakonec nešel. Společně s malou dcerkou jsme po krmení sledovali závěr zatmění a šli spát.

 

back   Astronomické události