back Úplné zatmění Měsíce 27.9.1996 Astronomické události
 

Má vzpomínka na první pozorované úplné zatmění Měsíce začíná již 26. září večer.

Počasí toho večera nevybočovalo z průměru týdne, který se vyznačoval proměnlivým a chladným počasím. Převládalo však zataženo a proto tomu nebylo jinak ani 26.9. ve 20 hodin SELČ. Tehdy jsem stál zrovna na českobudějovickém náměstí, kde se měla konat nějaká světelná a zvuková show na počest výročí Samsonovy kašny.
Nádherná akce, která svou choreografií a úchvatností neměla chybu jela po jednadvacáté hodině naplno, ale já jsem postřehl pro mne ještě podstatnější a parádní věc. Začalo se vyjasňovat a vynořil se Měsíc v úplňku. Po slavnosti jsem šel tedy spát s myšlenkami na ranní zatmění.

Budík na mě zařval ve 3:30, proto jsem ho ignoroval :-) Raději jsem ale nakonec vstal. Bylo 3:47 a zatmění bylo v plném proudu. První pohled byl úchvatný. Měsíc asi z 50% schovaný ve stínu Země byl na jedné straně jasný, druhá část přecházela v červenohnědou barvu. Zdraví mi tentokráte vůbec nesloužilo, takže jsem si uvařil čaj a občas sledoval, jak Měsíc stále více mizí. Ve 4:20 se Měsíc celý zahalil do červenohnědého stínu přičemž nejblíže jeho středu byl Měsíc nejtmavší. Moje první pozorování jsem sice spojil s fotografováním, ale fotky nedopadly vůbec slavně, vzhledem k nulové dostupné technice. Se základním objektivem a bez stativu tak spíš vznikly zajímavé dokumentační záběry. Neskutečně zdlouhavá úplná fáze pomalu skončila a já se v občasných intervalech kochal zatměním částečným. Měsíc se jako nádherná lodička vznášel vysoko nad západem.

Zdraví mi příliš nesloužilo, ale pozorování prvního úplného měsíčního zatmění mne opravdu nadchlo a již jsem se nemohl dočkat, jakpak to dopadne za rok, při úplném zatmění Měsíce 16.9.1997 ?

 

back   Astronomické události