back

Merkur - březen 2005

Astronomické události
 

Podobně jako loni, také letos připadá dobrá viditelnost pro planetu Merkur na březen. Letošní březen je jiný pouze v tom, že jaro teprve začíná a téměř všude leží sníh.

V Jablonci nad Nisou jsme rekordních hodnot výšky sněhu, podobně jako na našich horách, dosáhli také v první dekádě března. Zatímco Krkonoše hlásily přes tři metry sněhu, okolí mého bydliště se spokojilo se 100 - 130 cm, což je i tak nejvíce, co jsem v životě zažil. V Jablonci je toto množství běžné alespoň jednou za pět let, ale letos bylo přeci jen poněkud více.

Takže trocha povídání z neděle 13. března 2005. Na pozorovatelnu na kopci jsem se nakonec vydal, neboť pozorovat Merkur od domu by nemuselo vyjít (i když nakonec to nebyla pravda). Cesta nahoru vede nyní kolem "děduly", kterého postavila rodina s přáteli. Pak už jen "stopami" běžné hloubky 50 cm, místy i více. Když jsem se blížil k místům, kde vede polní cesta, šokovaly mě sněhové jazyky a také neuvěřitelná závěj vysoká asi dva metry. Zprvu jsem se domníval, že to má na svědomí pluh, ale kde by se tam vzal? :-)

Také na střechu vodárny se výjmečně lezlo velmi snadno, neboť místo do výšky více než metr stačilo vystoupit na nevysoký schod.. Pak už jsem jen rychle nafotil panorámata a čekal na Merkur.

Nahoře záběr celkový se srpkem Měsíce nahoře, vpravo detail s maximálním zoomem 10x digitálu Olympus C760.
Dole záběr na náhodu, který zobrazuje také Merkur poblíž horního okraje cirovitých oblak nad osamocenou břízou dole vlevo od středu..

Nemohl jsem zaboha najít správné místo na obloze, kde se mohl nacházet. Výhled kazila oblačnost ve velkých výškách, která se pomalu přesouvala i rozplývala. Jak se nakonec ukázalo, Merkur jsem nenašel jen proto, že jsem jej jako obvykle hledal příliš nízko. Jak později ukázaly fotografie, byl velmi vysoko. Triedr jsem bohužel zapoměl. Jsem přesvědčen, že kdybych hledal dvakrát výše, než jsem očekával, viděl bych jej bez obtíží. Fotografie to dokazují. Jasnost planety a průměr se kolem poloviny března výrazně začaly měnit a tak je nejisté, zda jej znova ještě uvidím.

Animace není dobře popsána, proto dodávám, že západní obzor je na obrázku vlevo dole a že horní část obrázku sahá do výšky přesně 10° nad obzorem. V 19 hodin je tedy Merkur stále dost vysoko.
Podle článku na IAN..

 

back   Astronomické události