back Perseidy 2000 Astronomické události

Krásný letní meteorický roj, který díky teplým nocím pravidelně zaznamená velký počet lidí. Jeho letošní maximum nastalo opět někdy kolem 12.8. ráno. Já jej sice nepozoroval přímo v maximu, ale kvůli počasí až 13. srpna.

Pozorování "padajících hvězd" nebylo ovšem tentokráte tak efektní, protože na obloze zářil Měsíc krátce před úplňkem. Rozhodl jsem se pro pozorování přímo uprostřed České Lípy, na náměstí, pak ještě na okraji města, jen co zapadl Měsíc.

Nejprve jsem si dal dostaveníčko na půdě našeho domu a sledoval oblohu mezi 2. a 3. hodinou ráno. Meteory padaly ve sprškách. Chvílemi i jeden za minutu, pak třeba 1/4 hodiny žádný. Bylo právě chvíli po půl třetí. Oblohou nedaleko osvětlené věže radnice proletěl jasný bolid. Co bylo naprosto nečekané, zanechal stopu velmi dlouho, ne pouhý zlomek sekundy. Byl jsem velmi překvapen, ale schválně počítal, jak dlouho přetrvá, než zmizí. Nakonec jsem dospěl někam k 5 až 7 sekundám, pak se přesně v těch místech začala vynořovat hvězda. Byla to beta Aurigae, hvězda 2,1 mag nedaleko jasné Capelly. Ten bolid byl úžasný, o čemž vás může přesvědčit také fotka pohotového astronoma Matěje Kaspera.

Perseida 13.8.2000, 2:33:45 SELČ, foto Matěj Kasper
Bolid 13. 8., 2:33:45 SELČ, foto Matěj Kasper   

Nakonec jsem za hodinu i přes velký jas  pouličních  lamp, diskotékových  laserů a  Měsíce napočítal 20 Perseid a jeden meteor sporadický.

Pozorování na kraji města se odehrálo na přeci jen tmavší obloze. Mezi 3:30 a 4:15 jsem viděl hned  19 Perseid, z toho plných 11 mezi 3:32 a 3:37. K nim se přidaly tři meteory sporadické.

Své brzké ranní  pozorování jsem ukončil s tím,  že jsem viděl celkem 43 meteorů,  z toho 39 Perseid. O té jedné, jasnosti bolidu se pak mluvilo ještě hodně dlouho a mně se zapsala hluboko do paměti...

Další podrobné údaje o Perseidách jsou na: http://comets.amsmeteors.org/meteors/showers/perseids.html

Přes nepřízeň počasí jsem pozoroval Perseidy také v roce 1999 a především také v chladných nocích roku 2001.


back   Astronomické události