back

Perseidy 2005

Astronomické události
 

 

Ačkoli tentokrát Perseidy nelákaly očekávaným zvýšením aktivity jako v roce 2004, narozdíl od loňska vyšlo počasí.

Pozorovat se dalo v první polovině noci 11. srpna, i v den maxima, 12. srpna. Ačkoli maximum nastalo 12. kolem 20. hodiny, zdálo se nám, že více meteorů létalo již o den dříve, což mohla způsobit velmi jasná a průzračná obloha. Frekvence zřejmě dosáhla 50 met/hod.

Pokud se vrátím myšlenkami o rok zpět, je mi jasné, že tehdy létaly meteory opravdu dost a frekvence až 180 meteorů za hodinu vypadá v tomto kontextu reálně, s ohledem na to, že loni jsme měli téměř zataženo.

Letos jsme si tedy užili meteorů podstatně více, každou půlhodinu se dalo pozorovat 10 - 15 meteorů. Na výše uvedeném snímku je možná Perseida, možná družice. Problém této fotky je, že jsem během jejího pořízení asi žádný meteor neviděl a také to, že stopa nemíří přímo do radiantu. Jiné meteory se nepodařilo zachytit. Níže pokračují aktuální poznámky z 11. 8. a 12. 8.

11.8. Jablonec - Vrkoslavice

Vyjasnilo se v Jablonci opravdu hezky. Mraky chodily nad Z, SZ ale nikdy ne až do Zenitu či nad východ. Teprve po půlnoci přišly i sem. Občas úplně jasno.
Perseidy padaly velmi slušně, i díky dobré obloze (Mléčná dráha mně udeřila do očí už po vyjití ze dveří domu). MHV něco přes 6 mag, podle všeho možná i 6,5. Napočítat se dalo cca 10 kusů za půl hodiny s obvyklými pauzami. T.J. čekání i přes 10 min s ničím a pak v 5-10 minutách několik kusů. Občas nějaký hodně jasný pod 1 mag. Za celou dobu od cca 22 do 24 hodin asi 5 opravdu jasných kusů až k -2 mag s pěknou stopou. Vyfocený zřejmě žádný i přes horečnou aktivitu digi i klas. zrcadlovky s obj. 28 mm. Holt padaly o kousek vedle..
Moc pěkný zážitek umocňovaly další "neznámé" meteory. Zažili jsme jede opravdu strašně rychlý (rychlejší než Leonida) asi 0 mag.
Pak padaly nějaké vcelku pomalé zhruba ve směru od jihu, možná ty Kaprikornidy. Zaznamenal jsem dva kusy, rychlé asi jako Geminidy (tedy dost pomalé byly) a možná dočervena oproti Perseidám.
Dále padaly často slabé a velmi rychlé meteory jakoby z Cas.


Záblesk družice Iridium 11. 8. 2005. Měl -3 mag, nad ním Arcturus (0 mag).

Tentýž záblesk jsem fotografoval detailně objektivem 135 mm a zachytil k němu ještě druhý do stejného záběru!

12.8. Jablonec - Vrkoslavice

Tak máme štěstí, že nemusíme ponocovat a přitom bylo i u nás ještě chvílemi hezky.
Dneska jsem viděl pocitově méně meteorů než včera, jakoby padaly míň, ale dnes není úplně jasno pořád, spíš bylo jasno jen chvílemi a také MHV není tak vysoko, asi o 0,5 mag míň.
I tak padaly velmi pěkné kousky, jasné převládaly nad slabými. Když budu mít jó kliku, možná budu mít i jeden na fotce, protože právě ten nejjasnější, co jsem viděl, mi letěl tak přes střed pole 28 mm objektivu. Problém je, že tomu moc nevěřím, dokud nebude snímek vyvolán. Měl jsem tam Konicu 400 a clonu 3,5. Meteor měl určitě -2 mag, možná -3. (no, meteor se nezachytil, ačkoli tomu ani nemohu uvěřit..)

A ještě od Aleše Majera, který celou dobu pozoroval se mnou:
Dorazil jsem na vodárnu asi ve 21 hod (protože jsem se doma nudil), vybalil Newtona a koukal na Měsíc (byl docela vítr, tak se to při zv. 250x už znatelně chvělo). Rovněž jsem sledoval klín oblačnosti co se táhl od SZ. Před 22 hod mi volal táta, že je ve Šluknově a je tam totálně zataženo a bouřka. Chvíli poté se blesky začaly objevovat nad SZ horizontem i tady. To už dorazil MaG a ustavil montáž, tak jsme po setmění začali fotit. K bleskům nad SZ se přidal nějaký ohňostroj odněkud z Rychnova a v oblasti radiantu kreslily různé obrazce reflektory z Disco Eden ve Smržovce. Obloha byla asi hodinu z 80-90% jasná (mhv v zenitu 5.7), pak se začala postupně nasouvat oblačnost, ale stále v ní byly díry, kterými se dalo pozorovat a fotit. Teprve o půlnoci se zatáhlo totálně, tak jsme to zabalili. Pár pěkných mínuskových perseid jsme viděli, ale vyfotit se mi nepodařilo nic. Martin snad měl větší štěstí.

 

back   Astronomické události