back

Perseidy 2006

Astronomické události
 

Meteorický roj, který se pozoruje ze všech nejpříjemněji, protože v létě bývá ještě poměrně teplo. Rok 2006 přinesl horký červenec a chladný a deštivý začátek srpna. Bylo by velmi rozumné podívat se po Perseidách již před maximem, dokud je jasno. S těmito myšlenkami jsem vyrazil pozorovat.

8. srpna večer

Cestou na kopec jsem zaregistroval, že je zataženo, pouze nad jihem a jihozápadem bylo do výšky asi 15° poměrně jasno. Naštěstí se začalo vyjasňovat i v jiných místech oblohy. Vyfotil jsem si tedy nejprve téměř úplňkový Měsíc s krajinou a oblaky. Poté jsem se zaměřil na snímání případných meteorů v dírách mezi mraky. Za celou dobu pozorování, což bylo od 23:15 do 1:45, jsem zaznamenal na obloze pouze 4 meteory. Dva byly sporadické a dva byly z roje Perseid.

Na výše uvedených animacích je vidět jednak jediná díra v obloze směrem k západu a pak již vyjasnění a pohled k východu. Pohled vysoko k východu pak zachycuje největší animace, kterou nabízím ke stažení (1,4 MB) a ta ukazuje souhvězdí Cephea ve středu, současně s nasouváním oblačnosti a zamlžováním se objektivu vlivem vysoké vlhkosti.

Měl jsem vlastně štěstí, že jedna z těchto dvou spatřených Perseid mi proletěla místy, která jsem právě fotografoval. Bohužel jednalo se o poměrně slabý meteor, odhadl jsem jej na 2 mag (maximálně 1 mag). Je milé, že na snímku jsem jej skutečně našel! Pravda, je téměř neviditelný a utopený v měsíčním světle a šumu, ale nyní již trochu vím, jak asi příště exponovat, stejně jako vím, že to chce prostě štěstí na jasnější meteor, jaké také občas létají.

K fotografování jsem použil Canon EOS 300D na stativu s objektivem 18-55 mm. Snímek meteoru byl pořízen na 800 ISO, expoziční doba celkem 30 sekund, ohnisko 18 mm, clona 6,3. Jak jsem zjistil, stopa míří těsně pod h a chí v Perseovi, takže o původu tohoto meteoru netřeba pochybovat. Je to vlastně moje první jistá Perseida od všech předchozích pokusů, kde si takto jist nejsem.

11./12. srpna

Přestože předpověď počasí hlásí na sobotu déšť, zvláště na jihu, stihlo se ještě v noci na sobotu vyjasnit tady u nás, na severu Čech. Ještě lépe bylo podle všeho na Moravě. To nahrávalo pozorování Perseid noc před maximem, které prý nastává 12. ve 22 hodin. I s ohledem na Měsíc po úplňku se tedy nedaly očekávat vysoké frekvence, ale stálo za to vyrazit na kopec.

Nakonec jsem si na meteory docela počkal, i když, jak už to tak bývá, jediný, který jsem vyfotil, padl naopak hned po příchodu na kopec. Na jedné z prvních fotek mám začátek stopy jasného meteoru. Je vidět přesně to, co jsem zaznamenal vizuálně, tedy stopa vylétávající z mraku, ale už není vidět jak se krásně na konci zjasnil a pohasl. Měl určitě -1 mag, možná i trochu více. Škoda, že se mi lépe netrefil do zorného pole.

Podmínky, za kterých jsem se zpočátku snažil pozorovat. Od jihu se hnala oblačnost, ale postupovala pomalu. To umožnilo pozorování před 23. hodinou, ale stejnětak prakticky znemožnilo pozorování před půlnocí. Nejlépe jsem měl kolem druhé ranní.
Na druhém obrázku je vidět, že když se Měsíc schoval za mraky, tak byla slabě vidět i Mléčná dráha. Okem jsem ji registroval jen jako slabé zjasnění v Labuti a u Deneba v oblasti Severní Ameriky. Mezní hvězdy, které jsem ještě viděl napřímo měly 4,8 mag.

Pěkné "denní fotky" se daly pořídit v okolí Měsíce schovaného za mraky. Paprsky vytvářené oblačností jsem viděl i v reálu.

Viděl jsem tedy celkem 10 Perseid. Slabší 2 mag byly pouze tři, naopak ostatní měly mezi -1 a +1 mag. Možná jsem viděl i dva trochu jasnější. Snad mi někdy vyjde i lepší fotka. To už se málem stalo, kdyby se zrovna neukládal snímek na kartu, když mi zorným polem proletěl nádherný jasný meteor..

13./14. srpna

Ještě jedna noc patřila Perseidám 2006. Naštěstí se udělalo opět hezky alespoň jeden den po maximu. Tato poslední noc byla však nejlepší, protože Měsíc už vycházel později a ani poté tolik nezářil. Mléčná dráha vystupovala zvečera nádherně vysoko nad horizont a v noci, když se vyjasnilo, dalo se pozorovat řadu hezkých meteorů. Podařilo se mi opět něco nasnímat. Meteory z roje Perseid, které jsem zachytil, nejsou příliš jasné, nejjasnější je jeden meteor sporadický. Tu úplně nej-Perseidu jsem bohužel nezachytil. Letěla pod Cassiopeiou do oblasti gamy And, M31 a zazářila asi -3 mag se stopou přetrvávající nejméně 5 sekund, která se postupně rozplynula, ale ještě předtím se hned začala klikatit. Byl to pěkný zážitek, škoda že jsem tou dobou exponoval kousek výše v zenitu.

Sada čtyř fotografií Perseid. Večerní Perseidy padaly pospolu, nebyly extra jasné, max 1 mag, ale zachytily se.
Perseidy popůlnoční na tom byly podobně. Ta pod Labutí skutečně trošku pulzovala a ta v Žirafě byla vážně hezkou tečkou. Pak už se dost zatahovalo.

Jak je vidět z časů pořízených fotografií, pořídil jsem v rozmezí 5-ti minut kolem 1:50 až 1:55 fotky tří meteorů, z toho jedné Perseidy. Všechno to byly expozice zhruba do oblasti kolem severního nebeského pólu. Zrovna když jsem měl v levé dolní části namířenu Vegu, prolétl tudy kolem ní a dále kolem hlavy Draka velmi zajímavý, ne moc rychlý meteor. Byl pomalejší než Perseidy, stopa byla neobvykle dlouhá. Část stopy je na snímku vidět, ta slabá počáteční se však vůbec nezachytila. Měl jsem podezření na Capricornidu.
Druhý sporadický meteor byl jednoznačně nejhezčí. Byl velmi krátký a poměrně dost jasný. Byl to jen mžik, ale na fotce je vidět nejlépe.


Kolem Měsíce opět procházela oblačnost tvořená kapkami vody, která způsobovala viditelnost duhové koróny v okolí Měsíce. Když pak zašel za velmi husté mraky, podařilo se mi díky nim naexponovat správně Měsíc i Plejády 20-sekundovou expozicí.

 

back   Astronomické události