back Zákryty Saturnu Měsícem 2001 Astronomické události
 
 
Velmi krásný úkaz, zvláště ve velkém dalekohledu, byl pozorovatelný 3. listopa-du večer, neboť Měsíc zakryl planetu Saturn. Aby to ale nebylo všechno, zopakuje se stejný úkaz ještě 1. prosince 2001.

Zákryt Saturnu 3. 11. 2001 - vstupZákryt Saturnu 3. 11. 2001 - výstup

Obrázky vstupu Saturnu za Měsíční disk se vztahují k 3. 11. 2001 ve 22:05 a ve 22:14 SEČ pro Jablonec, výstup z programu Albiero 2.1 Petra Scheiricha.

Já sám jsem samozřejmě celý úkaz netrpělivě očekával, ale v Jablonci nad Nisou mi pozorování zmařila neprostupná oblačná deka. Nejinak tomu bylo podle zpráv z internetu i v Ostravě či Brně, naopak v Praze nebo Českých Budějovicích a vůbec i na západě Čech bylo jasno. Rád bych nyní zařadil postřehy mého kamaráda z pobytu v Českých Budějovicích Martina Diviše, který celý úkaz také odpozoroval v dalekohledu Meade o průměru 60 mm.

Tak jsem viděl zákryt. Bylo to tak rychlý, že jsem si to ani nestačil pořádně vychutnat... ale vypadalo to nádherně, to sem vůbec nečekal!
Vynoření Saturna byla v dalekohledu překrásná podívaná (použil jsem zvětšení 78x, abych dobře viděl prstence)...
...nešlo to sice zaostřit úplně ideálně, vzduch se třepal (pozoroval jsem z balkónu, abych mohl odbíhat k Albieru), asi jsem taky nenechal dalekohled dostatečně dlouho aklimatizovat na tu venkovní zimu, ale bylo to celkem OK.
S okulárem 28x byl obraz jak bič.
Byl jsem optimista a zkusil jsem zahlédnout i vynoření Titanu, ale ten jde vidět dost špatně i na tmavé obloze, natož v bezprostřední blízkosti Měsíce...

Celkově jsem z toho velice nadšen, vůbec jsem nečekal, že to bude tak nádherný a řekl bych přímo "majestátní". Jak se Saturn se svýma nádhernýma prstencama vyšvihl nad ten rozeklanej měsíční horizont, to byla opravdu báječná podívaná.

Jakub Kencl, fotograf a pozorovatel z Řevnic u Prahy, opět zapojil všechen svůj um a tak vznikly fotografie digitálem za primitivním dalekohledem. No, považte sami...

Fotka Saturnu u Měsíce od Jakuba Kencla

Zdařilá animace výstupu Saturnu zpoza Měsíce je také na stránkách Kleťské hvězdárny.

A jak tomu bude 1. prosince 2001 ?

Největší nevýhodou oproti prvnímu zákrytu bude, že Měsíc bude prakticky úplňkový a tak bude velmi oslňovat. Samozřejmým handicapem je i brzká ranní hodina, ale kdo to neviděl 3. listopadu a bude mít jasno, bude mít dostatečnou motivaci...

Zákryt Saturnu 1. 12. 2001 - vstupZákryt Saturnu 1. 12. 2001 - výstup

Obrázky se tentokrát vztahují k 1. 12. 2001 ve 3:47 a 4:43 SEČ, opět pro Jablonec nad Nisou. To znamená, že jinde tomu může být i o několik minut jinak. Výstup z programu
Albiero 2.1 Petra Scheiricha.

 

back   Astronomické události