back

Částečné zatmění Slunce 31. 5. 2003

Astronomické události
 

Protože jsem po roce zjistil, že mé stránky postrádají článek o zatmění v roce 2003, musel jsem jej vytvořit alespoň dodatečně jako takovou vzpomínku. Nakonec se mi podařilo získat ještě jeden nádherný snímek.

Celé se to odehrálo brzo po ránu, při východu Slunce. Ten nastává koncem května již těsně po páté. Byl jsem tedy trochu rozespalý, ale brzy mi to bylo vše vynahrazeno. Zcela neobyčejný východ Slunce začal objevením se rohlíčku, či srpku Slunce, který se stále zužoval. Také osvětlení krajiny bylo poněkud mdlé a zcela jistě jinak zabarvené, než obvykle. Dobře to dokumentovaly odkvetlé pampelišky všude kolem nás.
Zatmění bylo na jižním okraji Jablonce nad Nisou vidět poblíž kopce Tanvaldský špičák, na němž je také rozhledna. Ten je patrný jako takový placatý kopeček nízko v pozadí. Výborné bylo, že ještě více na jih od města vycházelo zatmělé Slunce přímo nad ním, což skvěle dokumentuje následující snímek mého kamaráda Romana Dostála, který mě na něj upozornil až v květnu 2004 a jsem velice rád, že jej mohu tady použít.

skvělý snímek zatmění od Romana Dostála
Nádherná fotografie Romana Dostála vznikla nad Rychnovem u Jablonce nad Nisou. Objektiv 200 mm s telekonvertorem 2x. Vidět je nejen rozhledna na Tanvaldském Špičáku, ale také jedna skvrnka na Slunci. Deformace obrazu je dána hustou vrstvou atmosféry. Také obrys Slunce a Měsíce je místy zkřivený chvěním vzduchu.

Velice se mi zatmění líbilo, jak už jsem psal. Skvělé bylo, že jsem si vzpoměl na princip dírkové komory a promítali jsme si srpek Slunce skrz prsty a nakonec se šli podívat pod strom. Byla to vážně nádhera, jakou jsem opoměl pozorovat při zatmění Slunce 1999.
Nakonec jsem také udělal nějaké fotografie přes objektiv 135 mm s telekonvertorem 2x (tedy celkem 270 mm). Zkoušel jsem nejprve expozice krátkými časy (1/500 - 1/1000 s), poté jsem ještě zkusil různé experimenty - snímky přes filtry a záběr, kdy jsem objektiv shora přikryl prsty a vznikl kuriózní záběr s pruhem pod Sluncem.

kompilace vycházejícího srpku Slunce částečně zatmělé Slunce po východu
efektní záběr částečně zatmělého Slunce

Vlevo kompilace vycházejícího srpku.
Vpravo nahoře ještě bez filtru, když úplně vyšlo.
Vpravo dole pokus zaclonit rukou horní část objektivu, kde bylo vidět Slunce a nezaclonit krajinu dole. Vznikl zajímavý efekt pruhu ze Slunce.

pokusy s filtry
Pokusné záběry s filtry před objektivem.

Toto zatmění mělo ještě báječnou předehru. Po půlnoci 30. května nastala pěkná polární záře.

 

back   Astronomické události