back Částečné zatmění Slunce 12.10.1996 Astronomické události
 

Slunce alespoň zčásti zakryté Měsícem se z našich zeměpisných šířek zas tak často nevídá. Toto částečné zatmění bylo o to zajímavější, že část zakrytého kotouče Slunce byla 68%. To bylo již více než při zatmění 47% v roce 1994, ale to pravé, 92% až 98% mělo naoplátku také teprve přijít, v roce 1999.

Předpověď počasí tentokráte napovídala, že by mohlo být polojasno v odpoledních hodinách s možností inverze. Celé dopoledne 12. října bylo v České Lípě nádherně jasno a o fantastickém zážitku jsem již prakticky nepochyboval. Jaké bylo však mé zděšení, když se před polednem náhle objevilo pár bezvýznamných obláčků a po chvíli se úplně zatáhlo inverzní dekou ? V tu chvíli mne přepadla zlost a snad i trocha beznaděje. Rozhodl jsem se, že si však zatmění nenechám ujít, a proto jsem se odhodlal vyrazit vlakem směr Liberec, kde byla naděje na lepší počasí.
Celou cestu panovalo totéž hnusné zatažené počasí. Do Liberce však musíte z České Lípy jet skrz Ještědský hřbet, tedy několika tunely. Jaký byl můj úžas když jsme projeli prvním tunelem se těžko vyjadřuje. Před tunelem zataženo, za ním díry v mracích. Okamžitě jsem se podíval co se děje se Sluncem, neboť částečné zatmění v té době právě začínalo. A skutečně. Kousek Slunce byl zprava dole vykrojený, což byl fantastický pohled vzhledem k oblačnosti při odjezdu :-)
Již jsem byl celý natěšený a plánoval, kde vlastně vystoupím. Nakonec jsem jel až na okraj Liberce a zde začal pozorovat Slunce stále více zakryté nad Ještědem. Oblačnost byla děravá, ale většinou dost hustá na to, aby se Slunce dalo pozorovat jen tak okem, což byl opravdu efektní zážitek, zvláště v době maximálního zákrytu. Škoda jen, že mi nevyšlo foto.. (To bylo naposled, co jsem si nekoupil nový film před důležitou událostí). Bylo nádherné sledovat Slunce vypadající jako lodička plující nad Ještědem.
Ještě při odjezdu domů jsem se na nádraží kochal nezvyklým pohledem na končící zatmění a nakonec, pln dojmů dorazil zpět do Sluncem zalité České Lípy. Ano! Nedlouho po mém odjezdu, asi kolem čtvrté se zde opět vyjasnilo a zatmění bylo také vidět :-) Nu, hlavně že jsem to viděl. Byl to velmi emotivní zážitek.

Úspěšnost pozorování zatmění v roce 1996 byla až zarážející, neboť jsem viděl obě podzimní zatmění, tedy včetně zatmění Měsíce 27.9.1996 :-)

Nejkrásnější zatmění Slunce jsem zažil 11. srpna 1999, samozřejmě proto, že se jednalo o zatmění úplné.

 

back   Astronomické události