zpět na obsah

Výjezdy za tmou

zpět na úvod

Každý zkušenější pozorovatel oblohy vám potvrdí, že dokud nevyjedete dál od měst, není to ten pravý zážitek. Pokud to ale spojíte s opravdu dalekým výjezdem, nebo pěším výstupem s technikou do nějakých hor, začíná to být ten pravý výlet za tmou, jakou jste doposud nepoznali.
O takových výletech a pokusech vidět neviděné mají být následující stránky.

Star Austria 2008

 

.. aneb cesta za skutečně tmavou oblohou

Už několik let jsem uvažoval o cestě za skutečně tmavou oblohou, ale souhra nedostatku času a financí byla vždy proti. Rozhodl jsem se to letos v létě zlomit a díky pomoci přátel ze Slovenska se tento sen stal konečně skutečností..

..více

Krkonoše 24. / 25. 10. 2008

 

"Ahoj, jedem na Mísečky, nejedeš s náma?". Tak zhruba těmito slovy se začal psát náš výstup na hřeben Krkonoš. Chvíli jsem váhal, přeci jen hrozilo, že kvůli inverzi budeme muset vystoupat do kopce pěšky a protože v předchozí noci jsme se z pozorování vrátili před třetí ráno, byla otázka, zda to není dost bláznivý nápad. Jsem rád, že to sice bláznivé bylo, ale mohl jsem být u toho.

..více

Polské Jizerky 2008

 

Jedno z nejtmavších míst na severu Čech jsou Jizerské hory.
Od otevření hranic zkoušíme hledat nová pozorovací místa i na polské straně. Nakonec jsme začali jezdit mezi Sklarsku Porebu a Swieradow Zdroj. Místo zvané Rozdroze Izerskie je určitě nejzajímavějším pozorovacím místem vůbec. Na jedné straně za to může fakt, že v době, kdy nad vrcholy Jizerek leží nízká oblačnost, zde je jasno, druhý fakt je ten, že je to asi nejvzdálenější místo od všech zdrojů světelného znečištění.

..více

zpět na obsah   zpět na úvod