back

Částečná zatmění Slunce a Měsíce 2008

Astronomické události
 

Léto připravilo pro pozorovatele zatmění hned dvě události. První z nich, částečné zatmění Slunce 1. srpna 2008 máme právě za sebou a bylo velice úspěšné. Zatmění Měsíce bude 16. srpna.

K zatmění Slunce jsme uspořádali velmi úspěšné pozorování pro veřejnost na náměstí v Jablonci nad Nisou přímo před radnicí. Díky skvělému počasí a on-line přenosům z internetu na plasmovou obrazovku jej navštívyly nejspíš stovky lidí a velký zájem projevila i média.
K pozorování byly využity dalekohledy s fólií Baader Astrosolar, triedr se svářečskými filtry a především Coronado PST, v němž bylo možné pozorovat nejméně dvě protuberance, z nichž jedna byla největší, kterou jsem dosud v Coronadu viděl. Kromě dalekohledů jsem předváděl primitivní způsoby pozorování zatmění, jako je dírková komora ze skřížených dlaní, z cedníku, či z obálky se zrcátkem a dírou, stejně jako dírková komora pod listím stromu. Návštěvníci byli nadšení, velký ohlas vzbudila i ukázka projekce triedrem. Samotná projekce na plasmu 107 cm a monitor 19" ze dvou různých míst pásu totality (Novosibirska v Rusku a Číny) vzbudila velký ohlas nejen veřejnosti, ale i médií, když informace opakovaně odvysílala i ČT.

Zde jsou nějaké fotografie z akce, Milan Antoš pořídil video ze zatmění, které pořizoval v nově zrekonstruované a vylepšené kopuli své hvězdárny nad centrem města.

  

Chystá se ještě částečné zatmění Měsíce. 16. srpna před 22. hodinou bude již od soumraku viditelný zčásti zatmělý Měsíc a postupně se do stínu Země ponoří až z 83%.

Další podrobnosti o akci, včetně poděkování sponzorům, bez nichž by to nešlo, uvádí pořadatelská agentura Sundisk.


back   Astronomické události