back

Zatmění Slunce Petra Šaumana

Astronomické události
 

V následujících týdnech Vám přineseme seriál na pokračování o zatměních Slunce se zaměřením na zážitky z roku 2001 a upozorněním na cesty za zatměními v letech 2005 a 2006.

1. díl, 2. díl, 3. díl

Díl první - Úplné zatmění Slunce 2001

Zajímám se o astronomii už přes 20 let a sleduji veškeré dění na obloze. Pravidelně od roku 1980 odebírám Hvězdářskou ročenku. Postupně jsem se specializoval na neobyklé (a krásné) astronomické úkazy (zatmění, zákryty). Ze všeho nejvíc se zajímám o úplné zatmění Slunce..

V srpnu 1999 jsem vycestoval s manželkou do Maďarska za úplným zatměním Slunce, ale naše cesta dopadla katastrofálně. Místo původního plánu jet do okolí Balatonu jsme byli až u Szegedu. Již se zdálo, že úplné zatmění uvidíme. Ale osamocený mrak nám zakryl Slunce cca 30 s před úplnou fází a odsunul se až 2 min po jejím skončení, takže kromě tmy jsme neviděli vůbec nic!!

krajina při úplném zatmění 1999

Krajina dostane při úplném zatmění zcela odlišný nádech, dokonce se rozsvěcely lampy

Proto jsem vyvinul obrovské úsilí dostat se na příští úplné zatmění Slunce 2001 do Afriky, což se mi po mnoha překážkách a martýriu nakonec podařilo, i když v dubnu 2001 to ještě viselo na vlásku.
Vybrali jsme nejlevnější variantu se slovenskou cestovkou Bubo Travel Agency. Bylo nás celkem sedm, z toho byl jeden slovenský průvodce (celkem 2 Slováci, ti letěli z Vídně přes Madrid). My ostatní jsme letěli z Prahy do Johannesburgu s přestupem ve Frankfurtu, pak jsme jeli pronajatým terénním autem k hranicím a dále přes celou Botswanu (hlavní město Gaborone, Nata – slaná jezera, Francistown, Kasane – safari v parku Chobe). Všude se tam jezdí vlevo. V Kazungula Border trajektem přes Zambezi do Zambie, pak rozbitými cestami do Livingstonu, návštěva Victoria Falls, pokračovalo se přes Southern Kafue prašnými cestami tropickým lesem do pásu totality.

Kemp v Kasane, BotswanaChobe Park, Botswana
Západ Slunce v parku Chobe, Botswana, za řekou je NamibiePřevoz trajektem přes Zambezi z Botswany do Zambie,
Kazungula Border
Victoria Falls, Zambie, na druhé straně je ZimbabweVictoria Falls, Zambie

Pozorovací stanoviště: Busanga Swamp, Northern Kafue Park na ose pásu. Na místě jsme byli 21. 6. 2001 ve 12:30 místního času, asi hodinu před 1. kontaktem. Obloha byla úplně jasná. Jak se blížilo úplné zatmění, tak stoupala i naše nervozita. To nastalo krátce po 15. hodině a trvalo 3 min 45 s. Vlevo od koróny byl jasný Jupiter, tma byla značná, větší než v srpnu 1999 v Maďarsku, neboť měsíční stín byl obrovský. Viděl jsem i několik protuberancí jako „blikající ohýnky“. Po nafocení mi zbyl čas a pozoroval jsem triedrem. Byl to neskutečně nádherný pohled. Ta koróna je ve skutečnosti mnohem krásnější než na fotkách. Není tak přezářená, vypadá jako „jemná pavučina“. Na začátku a konci úplné fáze jsem viděl Bailyho perlu a krásný diamantový prsten.

Příprava na blížící se zatmění,Busanga Swamp, Northern Kafue, Zambie
Blíží se úplné zatmění,
Busanga Swamp, Northern Kafue, Zambie
Úplné zatmění Slunce 21. června 2001
(Busanga Swamp, Northern Kafue, Zambie)

Po skončení úkazu a absolvování divoké noční jízdy, kdy jsme i bloudili, jsme se konečně dostali k hranicím, a pak dále přes Botswanu do Jihoafrické republiky, kde jsme z Johannesburgu letěli domů. Kolega jel ještě na další úplné zatmění Slunce v prosinci 2002 do Kruger parku v JAR.

Petr Šauman

1. díl, 2. díl, 3. díl

 

back   Astronomické události