KaL Astronomický den na Jizerce
AsÚ
Jizerka - Dudovi   Sundisk   ČAS          

V sobotu 16. 5. 2015 proběhne na Jizerce v rámci Jizerské oblasti tmavé oblohy tradiční Astronomický den pro širokou veřejnost.
Jizerka  sobota 16. května 2015     

V sobotu 16. 5. 2015 od 13.00 proběhne na Jizerce v rámci Jizerské oblasti tmavé oblohy tradiční Astronomický den pro veřejnost. Klub astronomů Liberecka – pobočka České astronomické společnosti, Astronomický ústav Akademie věd ČR a SUNDISK s.r.o. ve spolupráci s Hotelem Panský dům – Jizerka Dudovi pořádají rodinné odpoledne a večer na Jizerce. Připraveno je pozorování Slunce dalekohledy, přednášky a večerní pozorování dalekohledy (pozorování pouze za jasného počasí) s doprovodným programem. Najdete nás u Sklárny za Panským domem.
Vstup zdarma.

Akce je tradičně určena pro laickou i odbornou veřejnost, jejím cílem je popularizace astronomie a problematiky rostoucího světelného znečištění. V průběhu dne a večera mají návštěvníci možnost shlédnout populárně-vědecké přednášky, přehlídku amatérské astronomické techniky a v případě jasného počasí pozorování Slunce, planet, dvojhvězd, hvězdokup aj. instalovanými dalekohledy s odborným výkladem.

Letos vás čeká planetární přehlídka. Od soumraku jsou k vidění planety Venuše a Jupiter. Později v noci také Saturn. V případě, že to podmínky dovolí, rádi vyhledáme některé objekty vzdáleného vesmíru.

Program akce:

Od 13:00   Pozorování Slunce (skvrny, protuberance, aktivní oblasti)

13:00   Bc. Petr Horálek: Od citrónů na Zélandu pod Evropskou jižní observatoř – Cestopisné vyprávění o místech, kam se člověk často nedostane a kde v noci vládne stále ještě černočerná obloha. Uvidíte jedny z nejkrásnějších fotografií hvězdné oblohy na světě.

15:00   Mgr. Martin Gembec: Krásy letní oblohy - interaktivní beseda pro celou rodinu – Přijďte s vašimi dětmi, bude to stát za to. Amatérský astronom a profesionální učitel ví jak na to.

16:00   Mgr. Pavel Gabzdyl: Vše, co jsme věděli o Měsíci, je jinak – Pracovník Hvězdárny a planetária v Brně Pavel Gabzdyl se specializuje na naše nejbližší těleso a má k němu i osobní vztah. Proto je jeho přednáška svými zajímavostmi doslova strhující.

17:30   Mgr. Petr Scheirich: Historie navigace – Jestli jste nikdy neviděli námořního důstojníka v uniformě a neslyšeli o navigaci jednoduchými prostředky, pak nesmíte chybět. Protože astronom Petr Scheirich se plaví na české plachetnici La Grace a je zde navigačním důstojníkem.

19:00   Závěr přednášek

Večerní pozorování (pouze za jasného počasí):
   • Venuše – druhá nejbližší planeta ke Slunci
   • Jupiter – největší planeta Sluneční soustavy s oblačnými pásy v atmosféře a 4 měsíčky
   • Saturn – klenot oblohy s prstencem a několika měsíčky
   • DSO – hvězdokupy, galaxie i mlhoviny jarní a letní oblohy

 
plakát

V objektu Sklárny bude instalována výstava astronomických
fotografií
pořízených členy Klubu astronomů Liberecka a expozice
astronomické techniky. Na místě si budete moci zakoupit
"Kapku jizerskohorské tmy". Ta je plněna v Jizerské oblasti tmavé
oblohy a postará se o to firma Skleněné foukané figurky
- Karel Sobotka, živnostník roku 2013 (http://www.sklenene-foukane-figurky.cz).

Fotogalerii z minulých ročníků můžete shlédnout zde:

2011 - http://udalosti.astronomy.cz/?p=405
2012 - http://udalosti.astronomy.cz/?p=1119
2013 - http://udalosti.astronomy.cz/?p=2498
2014 - http://udalosti.astronomy.cz/?p=3795